1000. urodziny Aliny Margolis-Edelman

Od 19 do 22 kwietnia 2022 roku na żywo w Łodzi oraz w formule on-line odbędzie się cykl wydarzeń poświęconych Matronce Roku 2022, Alinie Margolis-Edelman.

„Życie Aliny Margolis to lekcja człowieczeństwa” – w tych słowach Alinę wspomina François Gayral.

18 kwietnia 1922 roku urodziła się Alina Margolis-Edelman – niezwykła kobieta, łodzianka, lekarka, działaczka społeczna, która nieustająco próbowała naprawiać i poprawiać świat. 100. rocznicę uodzin Aliny Margolis-Edelman organizuje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wraz z partnerami – Muzeum Miasta Łodzi, Łódzkim Szlakiem Kobiet, Muzeum POLIN, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

19 kwietnia od 18.00 zapraszamy na uroczystywieczór w Centrum Dialogu poświęcony Alinie Margolis-Edelman. Jej Rodzina (swoją obecność zapowiedzieli dzieci Aleksander Edelman i Anna Edelman), Przyjaciele i Współpracownicy z Polski i Europy będą wspominać tę niezwykłą postać i jej działalność. Nie zabraknie także opowieści o ciągle gubiących się kluczach, „zielonej ręce” do kwiatów, krówkach z Milanówka czy pasji do nart, wycieczek po górach i sztuki.

W programie
▪️ przyznanie certyfikatu na drzewko Aliny Margolis-Edelman w Parku Ocalałych
▪️ Wokół Aliny Margolis-Edelman – spotkanie Rodziny, Współpracowników i Przyjaciół
▪️ „Czułość” – koncert w wykonaniu Izy Połońskiej (wokal) i Leszka Kołodziejskiego (akordeon, instrumenty klawiszowe, aranżacje)

PROGRAM 100. URODZIN ALINY MARGOLIS-EDELMAN


5 – 22 kwietnia 2022 / Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

„Bądź jak Alina” – zbiórka na rzecz ofiar w Ukrainie
Nikt z bliskich Aliny Margolis-Edelman nie ma wątpliwości, gdzie byłaby ona dzisiaj. Całe życie była, jak barometr – czuła na potrzeby innych. Jako Pediatra Świata jeździła w miejsca, gdzie trwały walki, by ratować ofiary konfliktów zbrojnych i przemocy. Dziś na pewno aktywnie uczestniczyłaby w niesieniu pomocy dla Ukrainy. Nie spałaby dniami i nocami, postawiłaby na równe nogi wszystkich swoich współpracowników i przyjaciół, by organizować pomoc medyczną i bytową dla uchodźczyń i uchodźców, a w szczególności dzieci z Ukrainy.
Chcąc uczcić pamięć Aliny Margolis-Edelman, z okazji jej 100. urodzin Centrum Dialogu organizuje zbiórkę rzeczową środków medycznych na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Można je przynosić do 22 kwietnia w godzinach pracy Centrum Dialogu.
Lista potrzebnych materiałów:
apteczki samochodowe; wojskowe pakiety medyczne; opatrunki, środki antyseptyczne; lekarstwa na przeziębienie, gorączkę, przeciwbólowe, na gardło, krople do oczu; latarki, baterie, czołówki (preferowane z czerwonym światłem), naładowane powerbanki; przybory do golenia; z ubrań TYLKO nowa bielizna i skarpetki; niepsujące jedzenie: konserwy, racje żywnościowe, batony energetyczne.

19 kwietnia (wtorek) 2022
URODZINY ALINY MARGOLIS-EDELMAN w Centrum Dialogu
zapisy: zapisy@centrumdialogu.com
„Życie Aliny Margolis to lekcja człowieczeństwa” – w tych słowach Alinę wspomina François Gayral. To kwintesencja biografii tej empatycznej szlachetnej i odważnej kobiety. Alina fascynowała i inspirowała wielu ludzi, którzy poprzez relację z nią zarazili się misją „zmieniania świat na lepsze”. Była charyzmatyczna, energiczna i wzbudzała ogromny szacunek. Podczas uroczystego wieczoru w Centrum Dialogu poświęconego Alinie Margolis-Edelman Rodzina, Przyjaciele i Współpracownicy z Polski i Europy będą wspominać tę niezwykłą postać i jej działalność. Nie zabraknie także opowieści o ciągle gubiących się kluczach, „zielonej ręce” do kwiatów, krówkach z Milanówka czy pasji do nart, wycieczek po górach i sztuki.
Start 18.00
W programie
przyznanie certyfikatu na drzewko Aliny Margolis-Edelman w Parku Ocalałych
Wokół Aliny Margolis-Edelman – spotkanie Rodziny, Współpracowników i Przyjaciół
„Czułość” – koncert w wykonaniu Izy Połońskiej (wokal) i Leszka Kołodziejskiego (akordeon, instrumenty klawiszowe, aranżacje)
zapisy: zapisy@centrumdialogu.com
MIEJSCE: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

20 kwietnia (środa) 2022
godz. 9-11.00 – „Bądź jak Alina” – warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi
Edukatorzy związani z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaproszą uczniów szkoły znajdującej się w sąsiedztwie Skweru Aliny Margolis-Edelman do wysłuchania krótkiej opowieści dotyczącej losów i dorobku Matronki roku 2022, a następnie do stworzenia z archiwalnych materiałów kolaży, ukazujących Alinę jako „superbohaterkę”. Finałem warsztatów będzie spotkanie na Skwerze: miniwenisaż prac uczniów oraz animacje wokół przywracania pamięci o Alinie Margolis.
Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda i Michał Adamiak.
MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 111 w Łodzi oraz Skwer Aliny Margolis-Edelman (róg Jaracza i Kilińskiego)
18.00 Urodziny Aliny Margolis-Edelman – Matronki Roku 2022 // online
W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie Muzeum POLIN, jak co roku organizuje akcję Żonkile. Tym razem poświęcona będzie ona tematowi miłości. W tym kontekście warto przywołać słowa Krystyny Zachwatowicz-Wajdy: „Bardzo kochałam Alinkę i myślę, że nie ma nikogo, kto by jej nie wielbił, kto ją znał”. Z okazji 100. urodzin Aliny Margolis zapraszamy na spotkanie z jej rodziną i przyjaciółmi, którzy pięknie wspominają tę szlachetną i odważną postać.
Gośćmi spotkania będą: Anna Edelman, Aleksander Edelman, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Monika Sajkowska, Michał Szymańczak, Bożena Grzywaczewska, Seweryn Blumsztajn, Zofia Winawer
Prowadząca: Joanna Podolska-Płocka (dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi)
MIEJSCE: Wydarzenie on-line – na kanale Facebook Muzeum POLIN oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

21 kwietnia (czwartek) 2022
17.00 – Spacer po Łodzi szlakiem Aliny Margolis z Łódzkim Szlakiem Kobiet
Alina Margolis-Edelman była Żydówką, w czasie II wojny światowej przebywała w warszawskim getcie. Po Marcu 68’ opuściła wraz z dziećmi Polskę i zamieszkała w Paryżu. Jednak jej rodzinnym miastem była Łódź, gdzie spędziła dzieciństwo i część dorosłego życia. W trakcie spaceru zobaczymy miejsca związane z Aliną Margolis-Edelman oraz zasłużoną dla miasta rodziną Margolisów. Uczestnicy i uczestniczki spaceru poznają biografię łódzkiej Matronki roku 2022.
Prowadząca: Ewa Kamińska-Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)
MIEJSCE: zbiórka: skwer Aliny Margolis-Edelman (ul. Kilińskiego/Jaracza), zakończenie spaceru: Radiostacja (ul. Zelwerowicza)
Wstęp wolny.

22 kwietnia (piątek) 2022
17.30 „Alina Margolis-Edelman. Zaangażowana bez granic” – prelekcja Muzeum Miasta Łodzi w ramach cyklu “Łodzianki (nie)znane”
„Ala z Elementarza”, żona Marka Edelmana – pod tymi hasłami ginie wielkość jej postaci. Alina Margolis-Edelman była z pochodzenia łodzianką, lekarką, która łączyła pracę naukową z zaangażowaniem społecznym, a o jej dokonaniach na tym polu można by opowiadać godzinami. Zajmowała się nie tylko chorymi dziećmi, ale także ofiarami konfliktów zbrojnych czy przemocy.
W czasie II wojny światowej wojny uczestniczyła w powstaniu warszawskim, wcześniej jako Żydówka przebywała w warszawskim getcie. Pozostawiła po sobie wojenne wspomnienia, w których pojawiają się najtrudniejsze tematy związane z Zagładą.
Podczas wydarzenia odwiedzimy Gabinet Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman.
Prowadząca: Ewa Kamińska-Bużałek (Łódzki Szlak Kobiet)
MIEJSCE: Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *