06012013_0416 stycznia 1913 roku w Kurierze Warszawskim pojawił się pierwszy wiersz autorstwa Juliana Tuwima. Sto lat po tym wydarzeniu świętujemy rok wielkiego poety, który zainaugurowano przed jego ławeczką w śnieżną, ale nie mroźną, niedzielę.

Rozpoczęło się, a także zakończyło utworami do tekstów Tuwima w wykonaniu zespołu Rabo Jet. Kilkudziesięciominutowa impreza była także okazją do wysłuchania kilku słów na temat patrona roku autorstwa Ryszarda Bonisławskiego. Nie zabrakło także recytacji wiersza Prośba.

Rok Juliana Tuwima ustanowiono 7 grudnia 2012 roku. Przez kolejne miesiące w Łodzi organizowanych będzie kilkadziesiąt mniejszych i większych imprez. Główny operator i koordynator, Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury, w projekcie ma m.in. wielką multimedialną wystawę, plenerowy spektakl Bal w operze, huczne świętowanie urodzin Tuwima we wrześniu, a także masę innych koncertów, spektakli, spotkań, konkursów. Wiadomo już, że w kwietniu w Filharmonii Łódzkiej zostaną wystawione Kwiaty polskie. Nie zabraknie także akcji na terenie miasta, murali, gier miejskich, nowych pamiątkowych tablic upamiętniających postać tego wybitnego poety, happeningów m.in. w pociągach relacji Łódź-Warszawa. Poza tym ścieżka edukacyjna w szkołach i bibliotekach, a także wydanie mniej znanych dzieł twórcy związanego z naszym miastem. Program jest obfity, a całość jego realizacji zależy od przyznanych funduszy. Przy okazji obchodów Śródmiejskie Forum Kultury przekształci się w Dom Literatury, który może zająć się postacią Juliana Tuwima również po zakończeniu 2013 roku.

joomplu:47058

Najważniejsze wydarzenia odbywać się będą stopniowo od połowy marca, a ich kulminacja nastąpi po wakacjach, w trakcie których także przygotowano wiele propozycji. Do tego czasu organizowane będą mniej spektakularne, jednak nie mniej ważne wydarzenia. Już w środę Muzeum Kinematografii zaprasza na spotkanie z Zygmuntem Koniecznym, a w piątek wernisaż wystawy dedykowanej Tuwimowi w ŚFK-DL. 24 stycznia w sejmie odbędzie się happening z udziałem m.in. studentów PWSFTviT, dzień później premiera Kabaretu Bi-Ba-Bo Miłość ci wszystko wybaczy w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sfk_501
Leszek Engelking w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
przygarnij_ksik_20121012_1417970784
Akcja Przygarnij Książkę – 5 edycja (foto)
IMG_7702
X Festiwal Puls Literatury – dzień 3 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*