10 urodziny Jazzgi – informacje

jazzgaW maju tego roku Jazzga obchodzi dziesiątą rocznicę swojego powstania. Z tej okazji klub od 18 do 23 i 27 maja zorganizuje cykl imprez uświetniających tę rocznicę.

 
Wśród jubileuszowych wydarzeń znajdzie się powrót do starych dobrych czasów w postaci tradycyjnego jazzgowego jam session, bezkompromisowe koncerty rosyjskiego Moscow Death Brigade i polskiego składu 5000, czy też specjalne urodzinowe wydanie jazzgowego disco (z gościnnym udziałem Times New Roman) oraz funkowego Soul Confectionery (do którego tym razem dołączy Cpt. Sparky). Ukoronowaniem obchodów urodzin Jazzgi będzie koncert awangardowego duetu Burnt Friedman i Jaki Liebezeit. Imprezom muzycznym towarzyszyć będzie instalacja videolotnicza Marcela Zammenhofa „Dane z czarnych skrzynek” oraz prezentacja zdjęć z całego okresu istnienia klubu.

Program imprez:

Wtorek, 18 maja

Jam Session
Prawdziwa gratka dla starych jazzgowych wyjadaczy, czyli powrót do starych dobrych czasów w postaci okolicznościowego Jam Session. Przez wiele lat wtorkowe wieczory w Jazzdze oznaczały tylko jedno – relaks w gronie dobrych znajomych przy dźwiękach jazzowych standardów granych zarówno przez amatorów, jak i doświadczonych łódzkich muzyków. Choć czasy te już minęły, chcemy raz jeszcze przypomnieć ten niepowtarzalny klimat…

Start: 21 wstęp wolny

Środa, 19 maja
Moscow Death Brigade (Ru) + 5000 (wwa)

Moscow Death Brigade to moskiewski skład grający pełen gniewu, bezkompromisowy hardcore rap/rap core dla tych, którzy wolą myśleć po swojemu i nie chcą być manipulowani przez władze, media, polityczną poprawność czy ogłupioną większość. MDB opowiada prawdziwe historie wprost ze współczesnej Rosji opisując w nich szalejącą korupcję, brutalność milicji, dzieci odurzone prochami i krwawe konflikty na tle rasistowskim i etnicznym. Jest to rzeczywistość, w której koncerty hip-hopowe kończą się brutalnymi nalotami milicji lub nazistowskich bojówek. Rzeczywistość, w której ciężko przetrwać, a jeszcze ciężej pozostać w zgodzie z własnym sumieniem. Członkowie Moscow Death Brigade biorą również udział w wielu akcjach, takich jak Food Not Bombs czy inicjatywach przeciwko brutalności milicji, opresji państwa i ruchom rasistowskim. Organizują również i biorą udział w koncertach na rzecz więźniów politycznych czy ekologów. Moscow Death Brigade tworzą członkowie punkowych i hardcore’owych formacji z Rosji, takich jak Razor Bois, George Harrison, Frank Castle Gonna Break Your Neck! i What We Feel.

http://myspace.com/hoodsup495

MDB_72_grb

5000: (anarcho-wegan rap strait from a di poland) W obecnej formie projekt 5000 powstał z koncertowego zderzenia dwóch ludzi w spodniach zbyt luźnych do pankroka, ale zbyt brudnych, aby robić zwykły rap. Zagraliśmy kilka koncertów, przekonaliśmy parę osób o swojej życzliwości i tak samo przekonaliśmy się o życzliwości wielu, którzy nam pomogli. Mamy tylko kilka szczerych słów do zaoferowania, ale staramy się robić to jak najlepiej potrafimy. Zagramy koncert, powiemy wam, do kogo celować z karabinu, nawiniemy kilka słów o walce i uczuciach na dobrym bicie, rozpieprzymy klub czy skłot, a potem ty przenocuj nas w garażu i daj nam kanapki z dżemem. To sprawiedliwa wymiana. Teraz rzucamy w zaułki, nielegalne kawiarnie, warsztaty rowerowe i protestkampy kilka przekleństw wycelowanych w stronę państwa i instytucji wyzysku umysłu, ciała, zwierząt i ziemi, wszystko wyplute na kawałku dobrej nuty.

http://myspace.com/vdivinefortunetellerv

Czwartek, 20 maja
Open Deck Session

Zbierasz czarne płyty? Jesteś DJ-em? Chciałbyś zaprezentować swoje miksy większej publice? W każdy czwartek klub Jazzga daje ci możliwość przedstawienia swoich umiejętności w dowolnej stylistyce (electro, funky, minimal itd.). A jeśli jesteś po prostu fanem winyli i eklektycznych miksów, również nie powinno cię zabraknąć na jazzgowym parkiecie.
Tę szczególną urodzinową edycję swoją obecnością zaszczycą: Marcelo [mikrowafle] + goście, Waetek [oiom] oraz k1x [ods-headquarters]
Serdecznie zapraszamy.

godzina: 21:00 wstęp: 5 zł

Piątek, 21 maja
BRÜTAL-DISCO

Koncert TIMES NEW ROMAN (Die Fantastische DISCO – GRUPPE aus NRD)
Sprawiający wrażenie nietrzeźwych i spoconych, członkowie tej legendarnej grupy nurtu drinko-disco znów zawitają do Łodzi. Po spożyciu zimnych hamburgerów prosto z dworca fabrycznego pobiegną (tak – pobiegną) do Jazzgi, gdzie zainstalują słynny już klawisz – STUDENT 2 (czyt. SZTUDENT ZWEI). Spoceni będą jak zwykle niemiło zaczepiać publiczność i mówić kiepsko po polsku. Na szczęście zagrają super przeboje z repertuaru Kapitana Nemo, Samanthy Fox i Haddawaya – a nawet kilka swoich utworów. Matki, trzymajcie córki. Córki trzymajcie staniki. TNR się zbliża.

Wspierać będzie:

http://myspace.com/diskollektive

w składzie: MMX, SJNET, YETI

godzina: 22:00 wstęp: 15 zł

63e9facb7701bc45e5e539451f033a08

piątek-niedziela 21-23 maja
Marcelo Zammenhof „Dane z czarnych skrzynek” – videoinstalacja lotnicza

Instalacja audio-wideo na pograniczu eksperymentu naukowego, nabierająca dodatkowej wymowy w obliczu niedawnej katastrofy. Autor proponuje ekstremalne doznania dźwiękowo-wizualne: mamy tu ledwo wyczuwalne infradźwięki oraz światło lasera – a więc pewne graniczne wartości z dziedziny akustyki i optyki. Obrazy wyświetlane są na dwóch, różniących się rozmiarem ekranach.

Na większym ekranie widzimy samoloty startujące i lądujące na lotnisku na pustyni, przy zachodzącym słońcu, na tle gór. W odrzutowych samolotach jest zaklęte piękno znane dobrze chłopcom, których zaczynają interesować pojazdy, a także trudne do wyobrażenia zjawisko: jak to możliwe, żeby tak ciężka maszyna w ogóle latała? Starty i lądowania zakłóca jednak wiązka lasera, wycelowana w sam środek ekranu. Czy to wiązka naprowadzająca, czy złowrogie siły ingerujące w tor lotu?

 
Na drugim, mniejszym ekranie obserwujemy przesuwające się dane, utrwalone na mikrofilmie. Wymowie tej projekcji mocy dodaje fakt, iż mikrofilm został znaleziony przez autora w zbombardowanym banku w Mostarze (Bośnia & Hercegowina), zaś dane być może należą do osób nieżyjących, zabitych podczas wojny w Jugosławii. Tutaj jednak, szybko przesuwające się dane, zlewają się w nieczytelny ciąg informacji, jak gdyby „cyfrowych”. Do ich odtworzenia służy specjalny, przerobiony przez autora, projektor średnioformatowy do slajdów 6×6.

Niewyobrażalnie wielka moc niskich częstotliwości, wydobywanych z silnika odrzutowego startujących samolotów, przyjemnie masuje nasze serca. Zarejestrowane częstotliwości wykraczają lekko poza słyszalny zakres dźwięków. Już tony poniżej 40 Hz wydają się nam, jakby docierały raczej z wnętrza, czy raczej zewsząd, niż PRZEZ. Silnik odrzutowy jest jednym z najpotężniejszych znanych nam emiterów infradźwięków. Skutki oddziaływania INFRADŹWIĘKÓW (podobnie, jak i innych częstotliwości, np. mikrofalowych) na organizm ludzki nie są w dzisiejszych czasach dokładnie znane (w przeciwieństwie np. do oddziaływania prądu elektrycznego). Nie ma jednak powodu do nadmiernych obaw: odbiorca nie jest zagrożony zbyt poważnie, zdaje sobie bowiem sprawę z wykorzystywania w dzisiejszym świecie wielu zasad fizyki, oddziaływań różnych sił, itp. Mamy przecież XXI wiek.

godzina: 21:00, podwórko Jazzgi

sobota, 22 maja
22.05.2010
Soul Confectionery

Tym razem Soul Confectionery odbędzie się w wyjątkowym tygodniu, w którym klub Jazzga obchodzić będzie 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji zaprosiliśmy dla Was przedstawiciela polskiej funkowej branży dj-skiej z najwyższej półki – Cpt. Sparky’ego. Sparky najbardziej znany jest oczywiście jako jedna czwarta kolektywu Soulservice. Grupa ta (Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds, Misty) od długiego już czasu bardzo aktywnie promuje w Polsce funk i okoliczne dźwięki. W ramach tego projektu wydali kilka dobrze już kojarzonych w kraju i zagranicą kompilacji POLISH FUNK, gromadzących stare polskie nagrania, których wspólnym mianownikiem jest funkowy groove. Na składankach ukazały się m.in. utwory Henryka Debicha – dawnego dyrygenta i kierownika artystycznego Orkiestry Łódzkiej Rozgłośni PR.

Po Sparkym możecie spodziewać się najlepszych, acz niekoniecznie najbardziej wyszukanych rhythm & bluesów, rare grooves, starych funków, soulu, jazzu, hip hopu, muzyki latynoskiej, nieco afrykańskich rytmów i wszystkiego co organiczne i korzenne.

Swoim setem wesprze go, rzecz jasna, Kuki. Malowaniem zajmą się zaś tym razem Zado i Taro.

godzina: 22:00 wstęp: 15 zł

niedziela, 23 maja
Jazzg-o-rama

Zapraszamy na pokaz zdjęć z 10-letniej historii Jazzgi. Dla stałych gości to doskonała okazja, aby powrócić myślami do starych czasów, natomiast jazzgowi nowicjusze będą mogli zobaczyć, jak to drzewiej bywało;)

Nostalgicznym powrotom towarzyszyć będzie przekąska.

godzina: 21 wstęp wolny

rob_mazurek_72_grb

czwartek, 27 maja
Burnt Friedman i Jaki Liebezeit

Nie będzie przesadą nazwanie Burnta Friedmana i Jakiego Liebezeita jednymi z najwybitniejszych  osobowości muzyki awangardowej. Ten pierwszy to genialny muzyk i producent, znany z rewelacyjnych elektronicznych projektów, takich jak chociażby nu-jazzowy Flanger czy elektroniczno-dubowy The Nu Dub Players. O ponad 3 dekady starszy Jaki Liebezeit, kojarzony przede wszystkim z kultowym krautrockowym projektem Can, uchodzi za niedościgniony wzór dla coraz to młodszych pokoleń perkusistów. Obaj panowie zaczęli współpracę w roku 2001, a jej owocem są owocami jej miedzy innymi trzy charakteryzujące się doskonałym brzmieniem albumy z cyklu Secret Rhythms. Czego możemy się spodziewać  po ich koncercie w Jazzdze? Ci, którzy znają brzmienie „Secret Rhythms”, mogą spodziewać się eksplozji wyjątkowych dźwięków – niezwykle wyrafinowanego połączenia jazzu, postrocka, dubu i elektroniki. Zaś ci, którzy nie mieli szansy wcześniej o tych panach usłyszeć, tym bardziej nie mogą przegapić tego wydarzenia. Ta muzyka naprawdę potrafi całkowicie zmienić patrzenie na rzeczywistość! A my jesteśmy pewni, że koncert będzie pretendował do muzycznego wydarzenia tego roku.

godzina: 21:00 wstęp: 30 zł

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *