10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Od 22 do 29 maja Kino Charlie zaprasza na 10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Bilety: wstęp wg. cennika Kina Charlie danego dnia, karnety: 120 zł (na wszystkie filmy) / 60 zł (na 4 filmy).

W programie znalazły się premiery i przedpremiery filmowe, filmy pokazywane na międzynarodowych festiwalach i te, które zdobyły nominacje i nagrody Cezara francuskiej Akademii Filmowej. Zaprezentujemy m.in. BÓL (reż. Emmanuel Finkiel) – adaptacja prozy Marguerite Duras, tegoroczny francuski kandydat do Oskarów; WYMARZONY (reż. Jeanne Herry), który otrzymał aż siedem nominacji do Cezarów, czy BÉCASSINE (reż. Bruno Podalydés) ciepła rodzinna komedia o na pozór nieporadnej guwernantce na podstawie kultowego francuskiego komiksu o tym samym tytule.

PROGRAM FILMOWY

FILM OTWARCIA 10. PRZEGLĄDU NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

22 maja (środa), godz. 19:00

NIEZATAPIALNI
reż. Gilles Lellouche
komedia, Francja 2018, 122′

Nagrodzona Cezarem przebojowa francuska komedia, która w kinach zgromadziła ponad 4 miliony widzów, stając się jednym z największych hitów roku. 8 nominacji i jedna nagroda Cezara w 2019 roku.
Grupa mężczyzn po czterdziestce, u progu kryzysu wieku średniego, tworzy pierwszą w historii męską drużynę pływaków synchronicznych. Pomimo sceptycyzmu i szyderstw otoczenia, z zapałem trenują pod okiem Delphine – byłej gwiazdy wodnego baletu. Razem rozpoczynają niezwykłą przygodę, która pomoże im uporać się z własnymi problemami, podbuduje ich poczucie własnej wartości, a także pozwoli lepiej zrozumieć siebie i innych.

23 maja (czwartek), godz. 19:00

NA WOJNIE
reż. Stéphane Brizé
dramat, Francja 2018, 113′

6 nominacji na festiwalu w Cannes w 2018 roku.
Laurent Amédéo, pracownik fabryki części samochodowych Perrin Industrie organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. Rozpoczyna się dyplomatyczna wojna podjazdowa z władzami koncernu, w której stawką jest dobrobyt 1100 pracowników. Czy klasa robotnicza wytrwa solidarnie na stanowisku? Czy Laurent okaże się liderem potrafiącym zjednoczyć wszystkich wokół wspólnej walki?

24 maja (piątek), godz. 17:30

TAJEMNICA HENRIEGO PICKA
reż. Rémi Bezançon
dramat, komedia, Belgia, Francja 2019, 100′

Utrzymana w doskonałym tempie komedia kryminalna, pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek. Ekranizacja powieści Davida Foenkinosa.
W bibliotece na prowincji zostaje odnaleziony maszynopis podpisany nazwiskiem Henriego Picka, prostego człowieka kojarzonego raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka literackiego Jeana-Michaela Rouche’a. Publiczne podważenie autorstwa powieści kosztuje go utratę żony i pracy. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę Henriego Picka.

25 maja (sobota), godz. 17:00

WYMARZONY
reż. Jeanne Hennry
dramat, komedia, Belgia, Francja 2018, 115′

7 nominacji do francuskich Cezarów 2019 między innymi w kategoriach Najlepszy film i Najlepszy scenariusz. Cała trójka głównych bohaterów otrzymała nominację w kategorii Najlepszy aktor.
Alice od lat marzy o dziecku, ale wie, że nigdy nie będzie mogła urodzić. Maleńki Theo zaraz po narodzinach zostaje oddany przez nastoletnią matkę. Jean od lat prowadzi tymczasowy dom dla dzieci czekających na swoich nowych rodziców. Losy tej trójki splotą się w opowieści o poszukiwaniu miłości i własnego miejsca na Ziemi.

26 maja (niedziela), godz. 15:00
Projekcja w ramach Niedzieli Seniora – bilet dla Seniora za 12 zł

NA ZAWSZE RAZEM
reż. Mikhaël Hers
dramat, Francja 2018, 107′

„Na zawsze razem” był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2018. Za rolę w tym filmie Vincent Lacoste otrzymał nominację do nagrody Cezarów 2019 w kategorii Najlepszy aktor.
Współczesny Paryż. 24 letni David żyje z dnia na dzień. Utrzymuje się z dorywczej pracy i ciągle odkłada na później poważne decyzje. Kiedy jego siostra ginie w tragicznych okolicznościach, David będzie musiał zaopiekować się małą siostrzenicą.

27 maja (poniedziałek), godz. 16:45

BÓL
reż. Emmanuel Finkiel
dramat, Belgia, Francja, Szwajcaria 2017, 127′

Na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras. Francuski kandydat do Oscara 2019, osiem nominacji do nagrody Cezara 2019.
Czerwiec 1944 r. Francja wciąż jest pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża.

28 maja (wtorek), godz. 17:30

DOM NAD MORZEM
reż. Robert Guédiguian
dramat, Francja 2017, 107′

Film brał udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2017.
W malowniczej zatoce w okolicach Marsylii znajduje się piękna willa. Przy umierającym ojcu gromadzi się trójka jego dorosłych dzieci: Angela, aktorka mieszkająca w Paryżu, Joseph, który przyjeżdża z dziewczyną młodszą od niego o połowę, oraz Armand, który jako jedyny pozostał w Marsylii, aby prowadzić rodzinną restaurację. Rodzinne spotkanie po latach zakłóca pojawienie się niespodziewanych przybyszy z zatopionej łodzi.

FILM ZAMKNIĘCIA 10. PRZEGLĄDU NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

29 maja (środa), godz. 20:00

BÉCASSINE
reż. Bruno Podalydés
komedia, Francja 2018, 91′

W głównych rolach aktorka i piosenkarka Émeline Bayart, znana między innymi z „Rozumiemy się bez słów”, Karine Viard i Denis Podalydes, aktor prestiżowej Komedii Francuskiej.
Adaptacja kultowego francuskiego komiksu dla dzieci. Becassine, guwernantka o gołębim sercu, której największym marzeniem jest wyjazd do Paryża, musi stawić czoła podstępnemu lalkarzowi i uratować markizę de Grand-Air przed bankructwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy