integ4 i 5 września w Kinie Charlie odbędzie się replika 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Wstęp jest bezpłatny.

Głównym celem Festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywaniu drugiego człowieka.

Terminarz projekcji:

4 września, godz. 16:00
Mika, 30′
Zakazać Bomb, 24′
Glina, 18′
Portret z pamięci, 24′

5 września, godz. 16:00
Inny film, 54′
Lucy, 11′
Życie stylem dowolnym, 10′
Gwiezdny pył, 16′

1. Mika, reż. Joanna Wilczewska , Polska, 30 min. (film fabularny) WERSJA Z AUDIODESKRYPCJĄ
To przewrotny prequel komedii romantycznej, czyli co się dzieje zanim Ona poznaje Jego. O ile w ogóle do jakiegokolwiek spotkania dojdzie, bo nic w tej historii nie jest oczywiste i nic nie dzieje się zgodnie ze schematem gatunku. Wręcz przeciwnie, każdy zakręt w życiu głównej bohaterki, 30-letniej reporterki, ma nowe, niespodziewane konsekwencje. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa zwykły przypadek, a co jest świadomym wyborem?

2. Portret z pamięci, reż. Marcin Bortkiewicz, Polska, 24 min. (film fabularny) WERSJA Z AUDIODESKRYPCJĄ
Studium rodziny opiekującej się chorą na Alzheimera Babcią. Chora podporządkowuje sobie córkę i wnuka, którzy początkowo nie zdają sobie sprawy, że jej schorzenie ich przerośnie. Marek, jej wnuk, dokumentuje ich zmagania domową kamerą video.

3. Życie stylem dowolnym, reż. Adam Palenta, Polska, 10 min. (film dokumentalny) WERSJA Z AUDIODESKRYPCJĄ
Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami – ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.

4. Glina, reż. Michaël Guerraz , Francja, 18 min. (film fabularny)
Alex pozuje starszej od niego rzeźbiarce. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby…artystka nie była niewidoma i do „patrzenia” na model nie używała swoich pomarszczonych już dłoni. Alex doświadcza niezwykłej sesji jako model.

5. Lucy , reż. Libby Blood , USA, 11 min. (film fabularny)
Opowieść dziejąca się w 1939 roku we Francji. Autystyczna, 11-letnia Lucy, przy pomocy nieograniczonej wyobraźni uczy się pokonywać bariery, które ją ograniczają. To niezwykły i fascynujący obraz walki dziecka z nieuświadomioną chorobą.

6. Zakazać bomb, reż. Ildikó Hámos-Sohlo, Laos, 24 min., (film dokumentalny)
Film opowiada o osobach żyjących w Laosie, które ucierpiały w wyniku wybuchu bomb kasetowych. Teraz walczą o powszechny zakaz ich użycia.

7. Gwiezdny pył, reż. Vladimir Perović ,Serbia, 16 min. (film dokumentalny)
Film o chłopcu, który niczym mędrzec, filozoficznie rozważa kwestie stworzenia życia i istnienia człowieka na Ziemi. Obłożnie chory obserwuje życie z wyjątkowym spokojem i optymizmem.

8. Inny film, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Polska, 54 min.(film dokumentalny)
Inny film” to opowieść o niepełnosprawnych, ich wrażliwości, szukaniu swojej roli i odgrywaniu ról innych. Inspiracją do filmu stały się warsztaty filmoterapii dla niepełnosprawnych, prowadzone przez Gliwicki Klub Filmowy „Wrota”. Kamera spełnia tu rolę filtra, dzięki któremu osobom niepełnosprawnym łatwiej pokazać i zrozumieć emocje, pokonać ograniczenia i przekonując się o własnej wartości nabrać pewności siebie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
03_Mouth_Wide_Open
Animowany trik z piwem vol.3
simone_ms
Środa w kinie ms? Czemu nie!
urania
Festiwal Kina Przedwojennego Urania

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*