Między 17 a 20 października 2019 w Szkole Filmowej w Łodzi odbędzie się jubileuszowy, 10. Festiwal Kamera Akcja. To festiwal, na którym spotykają się kinomani z całej Polski. W tym roku odwiedzą go m.in. krytycy Łukasz Maciejewski i Barbara Hollender, reżyser Xawery Żuławski, scenarzysta Mateusz Pacewicz i aktor Łukasz Fabijański. W programie dyskusje, spotkania, warsztaty i głośne filmy z najważniejszych światowych festiwali.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja od pierwszej edycji zwraca uwagę na trendy w kinematografii, wskazuje drogę przyszłym krytykom, reaguje na zmiany w branży, zapraszając widzów do dyskusji. – Symbolem jubileuszowej odsłony festiwalu jest kompas, zwiastujący pełną przygód wędrówkę, w którą zostaną porwani widzowie – zapewnia Malwina Czajka, organizatorka FKA. Jaki jest kurs na przyszłość? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać zaproszeni goście – krytycy i przedstawiciele branży filmowej. 

Święto filmu w świątyni kina

Po raz drugi festiwal gości w murach słynnej Szkoły Filmowej w Łodzi. W ubiegłym roku karnety wyprzedały się, a na salach projekcyjnych zbierały się tłumy widzów. – Festiwal się rozrasta w ogromnym tempie, zwiększyliśmy ilość miejsc prawie o sto procent. Dzięki temu więcej osób zobaczy doskonałe filmy w najlepszych możliwych warunkach – zapewnia Gosia Gontarska, organizatorka FKA.

80 filmów, 25 premier

Nagradzane na międzynarodowych festiwalach, głośno komentowane i kontrowersyjne – takie tytuły znajdują się w tegorocznym programie. ​Widzowie zobaczą blisko 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych, podzielonych na 10 sekcji tematycznych. Wśród wielu propozycji jest aż 25 pokazów przedpremierowych, premierowych bądź niedostępnych w polskiej dystrybucji kinowej.

10. FKA otworzy film „Boże Ciało” Jana Komasy, polski kandydat do Oscara. – To jeden z najmocniejszych filmów, który zobaczyliśmy w tym roku na MFF w Wenecji, nie bez powodu nagrodzono go owacją na stojąco. Trudno o lepszy start festiwalu – podkreśla Przemek Glajzner.

Sekcja „Krytyczne premiery” to produkcje, które w ostatnim czasie podbiły światowe festiwale – m.in. „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy, a także takie, które nie trafiły do dystrybucji kinowej „Sarah Plays a Werewolf” Kathariny Wyss, „Third Kind” Yorgosa Zoisa czy „Nimic”, najnowsze dzieło autora „Faworyty”, greckiego reżysera Giorgiosa Lanthimosa. Cykl “Głos krytyków” zaprezentuje najgłośniejsze filmy, które w minionym roku najbardziej poruszyły krytyków na całym świecie. Będzie to chociażby nagrodzony Złotą Palmą film “Parasite” w reżyserii Bong Joon-ho, a także “Królowa kier” May el-Toukhy, “Midsommar” Ariego Astera czy “Piranie” Claudio Giovanessiego.

Bohaterem sekcji “Filmoznawca-filmowiec”​ będzie François Ozon​, autor nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale filmu “Dzięki Bogu”. Kinomani z pewnością docenią też nowości programowe, m.in. unikalne pokazy​ kina interaktywnego z dwóch różnych epok technologicznych, z możliwością decydowania o przebiegu narracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej, ​przegląd filmów z gatunku “Coming of Age” z doskonałym “Mid 90s” Jonaha Hilla oraz obsypanym nagrodami “Eighth Grade” w reż. Bo Burnhama.

Podczas powracającej sekcji ​“Klasyka krytyka” zaprezentowana zostanie retrospektywa francuskiego mistrza​ Jean’a Pierre’a Melvilla​, którego twórczość stanowiła inspirację dla wielu reżyserów, takich jak Quentin Tarantino, Michael Mann czy Martin Scorsese.

W ramach sekcji “Stranger Things: inspiracje” na dużym ekranie zagoszczą hollywoodzkie klasyki lat 80., które posłużą widzom za kompas w poszukiwaniu krytyczno-filmowych przygód, setek ukrytych w serialu easter eggów, z których utkany jest przesiąknięty nostalgią i kinofilską wrażliwością świat wykreowany przez braci Duffer. Za sprawą filmu “It’s Alive 3: Island of the Alive”, szalony kolektyw VHS HELL zabierze widzów na bezludną wyspę, gdzie spotkają oni dzieci-monstra – a to wszystko z lektorem na żywo. W ramach pokazów specjalnych na dużym ekranie będzie można zobaczyć również m.in. odrestaurowaną wersję ​”Psów” Władysława Pasikowskiego – kultowego i najbardziej kasowego polskiego filmu lat 90.

Na zakończenie 10. FKA widzowie zobaczą długo wyczekiwany, nagrodzony Srebrnymi Lwami podczas 44. FPFF w Gdyni, ​film Macieja Pieprzycy “Ikar. Legenda Mietka Kosza”​ z wybitna rolą Dawida Ogrodnika.

O branży dla kinomanów

Emocje wzbudzi z pewnością oblegana co roku przez widzów rozmowa Łukasza Maciejewskiego z cyklu “Aktor a krytyk”, w której pojawi się w tym roku Sebastian Fabijański. Widzowie FKA zobaczą go w głównej roli w filmie „Mowa ptaków” w reż. Xawerego Żuławskiego. To zdecydowanie jeden z najgłośniejszych polskich tytułów 2019 roku. Jedni ten film kochają, drudzy nienawidzą, wszyscy słyszeli o awanturze z jego udziałem w konkursie głównym FPFF w Gdyni. Sam Xawery Żuławski spotka się z widzami zaraz po piątkowej projekcji.

Jak co roku kluczowymi elementami programu Kamery Akcji będą dyskusje. Festiwal zainauguruje panel “Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej” o dysonansach między twórczością a biznesem. Otwarta i bezkompromisowa debata będzie próbą odczarowania polskiej fabryki snów. Wśród gości: Roman Sawka ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Anna Wróblewska, badaczka i menadżerka kultury filmowej oraz Renata Czarnkowska-Listoś, producentka z ponad 20-letnim doświadczeniem (“Ikar. Legenda Mietka Kosza”), liderka Kobiet Filmu. 

W sobotniej dyskusji „Skazani na widza. O tworzeniu filmu” z Bolesławem Racięskim (“Ekrany”, podcast “Ścieżka dźwiękowa”) porozmawiają producent i właściciel oscarowego studia Opus Film Piotr Dzięcioł, reżyserka castingu Magdalena Szwarcbart (m.in. “Zimna wojna”, “Lista Schindlera”), filmoznawca Artur Majer oraz Anna Kot, PR Manager, pracująca np. przy “Bożym ciele”. Goście zmierzą się z odwiecznym problemem relacji między twórcami a odbiorcami, skonfrontują artystyczne wizje z oczekiwaniami publiczności.

Organizatorzy przygotowali też całonocne, unikatowe przedsięwzięcie – dyskusję „Do utraty tchu” – z pogranicza różnych działań: debaty filmoznawczej, projekcji, gry towarzyskiej i performansu. Trwające 1,5-godziny sety tematyczne będą następowały po sobie bez przerw, tylko z wymianą ekip – jak w sztafecie. Każdy kolejny temat wprowadzi nowych gości. Zmianę uczestników urozmaicą zwiastuny filmowe i reklamy z epoki VHS. – Rozmówcami Kuby Mikurdy, Kai Klimek i Tomasza Kolankiewicza będą filmoznawcy, dziennikarze i blogerki. Będą dyskutować o ulubionych i znienawidzonych dziełach, filmach formacyjnych, festiwalizacji, polskim kinie gatunkowym i oczywiście krytyce filmowej – wymienia Malwina Czajka.

Wyjątkowym wydarzeniem będą również “Must see! Power speeche branży filmowej”, poświęcone filmowym hitom, na które zdecydowanie warto czekać. Wśród prezentowanych projektów znajdzie m.in. się “Najmro”, debiut pełnometrażowy doskonałego storyboardzisty Mateusza Rakowicza z Dawidem Ogrodnikiem w roli mistrza ucieczek. czy muzyczny film „Jesienna dziewczyna” o Kalinie Jędrusik (rola Marii Dębskiej), o którym opowie producentka Renata Czarnkowska-Listoś. Przez wzgląd na charakter wydarzenia, w czasie jego trwania obowiązuje całkowity zakaz rejestracji wideo i robienia zdjęć.

Masterclassy o montażu i obrazie

Podczas 10. FKA nie zabraknie możliwości wzięcia udziału w ciekawych warsztatach. Jarosław Kamiński, montażysta “Idy” czy “Zimnej wojny”, poprowadzi case study poświęcone “Wilkołakowi”. Będzie to niepowtarzalna szansa, żeby poznać surowe, niedostępne materiały z filmu. Punktem wyjścia do warsztatów “Cięcie. Uwolnij umysł z Bolesławem W. Lewickim” będą etiudy studenckie zrealizowane pod opieką artystyczną pioniera filmoznawstwa UŁ, z których powstaną teledyski techno. Warsztaty krytyczno-filmowe “Vlogi, blogi i podcasty” z tworzenia wysokiej jakości materiałów na temat kina w Internecie poprowadzą autorzy podcastu Ścieżka Dźwiękowa oraz vlogów KINOrozmowa i Drugi Seans. Case study z udziałem rozchwytywanego autora zdjęć, Arkadiusza Tomiaka to niepowtarzalna szansa, by na przykładzie „Ja teraz kłamię” dowiedzieć się, przed jakimi wyzwaniami stawał na planie filmu Pawła Borowskiego, który sam nazywa swoim ulubionym projektem. Joanna Łapińska, dyrektor programowa Festiwalu Transatlantyk, opowie jak zaplanować wydarzenie filmowe. 

Nowa gwiazda i ważne rocznice

Z okazji 10. Kamery Akcji i obchodzonego w tym roku 70-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych do Łodzi przyjedzie Bogdan Dziworski. Publiczność FKA obejrzy niezwykły dokument pt. „Dziwor” Pawła Dyllusa oraz dwa krótkometrażowe dokumenty z lat 70. autorstwa Dziworskiego. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcą, który jest gościem specjalnym festiwalu.

Festiwal Kamera Akcja od początku istnienia nierozerwalnie związany jest z Uniwersytetem Łódzkim i filmoznawstwem. W tym roku kierunek obchodzi 60-lecie, dlatego naturalnie jednym z bohaterów 10. FKA będzie pionier filmoznawstwa – prof. Bolesław W. Lewicki, któremu poświęconych zostanie aż pięć wydarzeń, m.in. odsłonięcie gwiazdy w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej.

Przyszłość branży filmowej

W konkursie Krytyk Pisze rywalizują młodzi krytycy filmowi, których teksty oceniają dwa zespoły jurorskie: Jury Krytyków oraz Jury Twórców. Konkurs Etiud i Animacji dedykowany jest filmom krótkometrażowym. W nowej odsłonie konkursu Krytyk Mówi po raz pierwszy nagrodzony zostanie najlepszy vlog filmowy – W związku z jubileuszową odsłoną wszystkich konkursów na naszych laureatów czekają świetne nagrody, ufundowane przez partnerów festiwalu: Wajda School, FINA, magazyny “Kino” i “Film&TV Kamera”, Kinoscope i Drukarnię Arsa – dodaje Gosia Gontarska.

10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja finansowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Głównym partnerem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Partnerzy to Muzeum Kinematografii, Wajda School, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Skrytykuj.pl, KINOrozmowa, CFI Hotels Group, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Francuski, Transatlantyk, Młodzi w Łodzi, Drukarnia Arsa, MPK-Łódź, Biblioteka Miejska w Łodzi, Bolt oraz Labirynt Festiwal.

Centrum Festiwalowe: Szkoła Filmowa w Łodzi, ul. Targowa 61/63

Kino Z1, Kino Z2, Kino Szkoły Filmowej

Miejsca festiwalowe:

Kino Kinematograf, Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1, Łódź

Tubajka – kawiarnia w parku, pl. Zwycięstwa 3, Łódź

Cinema Paradiso w Hotelu PURO, ul. Ogrodowa 16, Łódź

17 października (czwartek) 2019 r.

11:00 Odsłonięcie Gwiazdy Bolesława Lewickiego, Aleja Gwiazd na ul. Piotrkowskiej
11:30 Bolesław Lewicki: Spotkanie wspominkowe, Club 77, ul. Piotrkowska 77
15:00 Otwarcie recepcji Festiwalowej
15:00 60-lecie Filmoznawstwa: “Wiesz jak jest”, reż. Grzegorz Królikiewicz, 158’, Pokazy Specjalne, Muzeum Kinematografii
17:00 Dyskusja: Pieniądze to (nie)wszystko. O kosztach produkcji filmowej, goście: Anna Wróblewska, Roman Sawka, Renata Czarnkowska-Listoś, prowadzący: Marcin Adamczak, 90’, Kino Z2, Szkoła Filmowa
19:00 Otwarcie festiwalu: “Boże Ciało”, reż. Jan Komasa, 115’ + Q&A 45’, goście: Mateusz Pacewicz, prowadzący: Marcin Radomski, Nowe Kino Polskie, Kino Z1, Szkoła Filmowa
19:30 “Milczenie Morza (Le silence de la Mer)”, reż. Jean-Pierre Melville, 88’, Klasyka Krytyka: Jean-Pierre Melville, prelekcja przed filmem: Sebastian Smoliński, Cinema Paradiso w Hotelu PURO
20:00 “NIMIC”, reż. Yorgos Lanthimos, 12’, “Third Kind”, reż. Yorgos Zois, 32’, “Sarah Plays a Werewolf”, reż. Katharina Wyss, 86’, Krytyczne Premiery, polska premiera, Kino Z2, Szkoła Filmowa
24:00 Afterparty

18 października (piątek) 2019 r.

9:00 WARSZTATY FINA dla szkół, 300’, Muzeum Kinematografii, (obowiązują zapisy)
9:30 “Synonimy”, reż. Nadav Lapid, 123’’, Krytyczne Premiery, Kino Z1, Szkoła Filmowa
9:45 “Szpicel (Le doulos)”, reż. Jean-Pierre Melville, 108’, Klasyka Krytyka: Jean-Pierre Melville, prelekcja przed filmem: Sebastian Smoliński, Kino Z2, Szkoła Filmowa
10:00 Konkurs Etiud i Animacji, blok I, 90’, Kino Szkoły Filmowej
11:45 “Mowa Ptaków”, reż. Xawery Żuławski, 138’. + Q&A 30’, goście: Marcin Adamczak, Xawery Żuławski, prowadzenie: Marcin Radomski, Nowe Kino Polskie, Kino Z1, Szkoła Filmowa
11:45 “Pororoca”, reż. Constantin Popescu, 152’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Kino Z2, Szkoła Filmowa
11:45 Konkurs Etiud i Animacji, blok II, 150’, Kino Szkoły Filmowej
15:00 Aktor a krytyk – Łukasz Maciejewski i Sebastian Fabijański, 90’, goście: Sebastian Fabijański, Łukasz Maciejewski, prowadzenie: Marcin Radomski, Kino Z2, Szkoła Filmowa
15:00 “Piranie”, reż. Claudio Giovanessi, 110, Głos Krytyków, prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska, Kino Z1, Szkoła Filmowa
15:10 “Chłopczyca”, reż. Céline Sciamma, 84’, prelekcja przed filmem, Coming of Age, film bez polskiej dystrybucji kinowej, prelekcja przed filmem: Patrycja Mucha, Muzeum Kinematografii
15:15 Krytyk kradnie. Przegląd wideoesejów, 90’, prowadzący: Kuba Mikurda, Kino Szkoły Filmowej
17:00 70-lecie WFO: Dziwor w Łodzi: “Dziwor”, “Hokej”, “Kilka opowieści o człowieku” + Q&A, 105’, goście: Bogdan Dziworski, prowadzący: Michał Dondzik, Kino Z2, Szkoła Filmowa
17:00 “Diego”, reż. Asif Kapadia, 130’, Głos Krytyków, prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska, Kino Szkoły Filmowej
17:15 “Eighth Grade”, reż. Bo Burnham, 94’, prelekcja przed filmem, Coming of Age, film bez polskiej dystrybucji kinowej, prelekcja przed filmem: Patrycja Mucha, Kino Z1, Szkoła Filmowa
17:30 “Anielska twarz”, reż. Vanessa Filho, 108’, Głos Krytyków, Muzeum Kinematografii
19:00 “Kod Nieznany”, reż. Michael Haneke, 117’, pokazy specjalne, gość: Marcin Radomski, Kino Z2, Szkoła Filmowa
19:30 “Ból i Blask”, reż. Pedro Almodovar, 113’, Głos Krytyków, Kino Szkoły Filmowej
19:30 “Alone at my Wedding”, reż. Marta Bergman, 121’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Cinema Paradiso w Hotelu PURO
19:45 “Nic nie ginie”, reż. Kalina Alabrudzińska, 71’ + Q&A, goście: Kalina Alabrudzińska, prowadzenie: Małgorzata Stasiak, Nowe Kino Polskie, pokaz specjalny, pokaz przedpremierowy, Kino Z1, Szkoła Filmowa
20:00 “Stand by me”, reż. Rob Reiner, 89’, Inspiracje Stranger Things, Muzeum Kinematografii
22:00 “E.T.”, reż. Steven Spielberg, 115’, Inspiracje Stranger Things, Kino Z1, Szkoła Filmowa
22:00 “W kręgu zła (Le Cercle Rouge)”, reż. Jean-Pierre Melville, 140’, Klasyka Krytyka: Jean-Pierre Melville, prelekcja przed filmem: Sebastian Smoliński, Kino Szkoły Filmowej
22:00 “Ostatnia góra”, reż. Dariusz Załuski, 82’, Nowe Kino Polskie, Muzeum Kinematografii
22:00 Dyskusja: Do utraty tchu. Dyskusja dla prawdziwych kinomanów, goście: wielu, prowadzący: Kaja Klimek, Kuba Mikurda, Tomasz Kolankiewicz, 600’, Kino Z2, Szkoła Filmowa

19 października (sobota) 2019 r.

9:00 Warsztaty: Zaprogramuj festiwal filmowy, 100’ prowadzący: Joanna Łapińska, Kino Szkoły Filmowej (obowiązują zapisy)
9:15 “Dzięki Bogu”, reż. François Ozon, 137’, Filmoznawca-filmowiec: François Ozon, Kino Z1, Szkoła Filmowa
9:30 “Milczenie morza (Le silence de la Mer)”, reż. Jean-Pierre Melville, 88’, Klasyka Krytyka: Jean-Pierre Melville, Muzeum Kinematografii
10:30 Shorty o kulisach branży filmowej na 70-lecie WFO, 88’, Pokazy Specjalne, Kino Z2, Szkoła Filmowa
10:30 „Kot Rabina”, reż. reż. Joann Sfar, Antoine Delesvaux, 100′, Kamera Akcja dla dzieci, Tubajka – kawiarnia w parku
11:10 Bolesław Lewicki. Krótkie metraże, 40’, Pokazy Specjalne, Muzeum Kinematografii
11:45 “Krew na betonie”, reż. Steven Craig Zahler, 159’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Kino Z2, Szkoła Filmowa
12:00 “Parasite”, reż. Joon-ho Bong, 132’, Głos Krytyków, prelekcja przed filmem: Joanna Birek, Kino Z1, Szkoła Filmowa
12:00 Warsztaty: CIĘCIE. Uwolnij umysł z Bolesławem Lewickim, prowadzenie: Małgorzata Stasiak, Karol Kubiak, 105’, Kino Szkoły Filmowej (obowiązują zapisy)
12:00 “Rosie”, reż. Paddy Breathnach, 86’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Muzeum Kinematografii
15:00 Dyskusja: Skazani na widza. O tworzeniu filmu, goście: Piotr Dzięcioł, Anna Kot, Artur Majer, Magdalena Szwarcbart, prowadzący: Bolesław Racięski, 90’, Kino Z2, Szkoła Filmowa
17:00 Spotkanie z książką “Rockefellerowie i Marks nad Warszawą”: “Psy”, reż. Władysław Pasikowski, 104’, po projekcji spotkanie z Michałem Piepiorką na temat polskiego kina po transformacji ustrojowej, gość: Michał Piepiórka, prowadzący: Emil Sowiński, Kino Szkoły Filmowej
17:00 “Podpalaczka”, reż. Mark L. Lester, 114’, Inspiracje Stranger Things, Muzeum Kinematografii
17:15 “Najlepsze lata (MID 90s)”, reż. Jonah Hill, 85’, Coming of Age, film bez polskiej dystrybucji kinowej, prelekcja przed filmem: Patrycja Mucha, Kino Z1, Szkoła Filmowa
17:15 “Wysoka dziewczyna”, reż. Kantemir Bałagow, 130’, Krytyczne Premiery, Kino Z2, Szkoła Filmowa
19:30 “Anielska Twarz”, reż.Vanessa Filho, 108’, Głos Krytyków, Cinema Paradiso w Hotelu PURO
19:45 “Portret kobiety w ogniu”, reż. Céline Sciamma, 120’, Krytyczne Premiery, prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska, Kino Z1, Szkoła Filmowa
19:45 “Królowa Kier”, reż. May el-Toukhy, 127’, Głos Krytyków, Kino Szkoły Filmowej
19:45 “John McEnroe. Mistrz doskonałości”, reż. Julien Faraut, 95’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Muzeum Kinematografii
20:00 “Late Shift”, reż. Tobias Weber, 90‘, prowadzenie: Miłosz Stelmach, Kino Interaktywne, film bez polskiej dystrybucji kinowej, prelekcja przed filmem: Miłosz Stelmach, Kino Z2, Szkoła Filmowa
22:00 VHS HELL: “It’s Alive 2: Island of the Alive”, reż. Larry Cohen, 95’, prowadzący: Krystian Kujda, VHS HELL, Kino Z1, Szkoła Filmowa, wstęp wolny
22:00 “Midsommar. W biały dzień”, reż. Ari Aster, 140’, Głos Krytyków, Kino Szkoły Filmowej
22:15 “Synowie Danii”, reż. Ulaa Salim, 120’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Kino Z2, Szkoła Filmowa
22:15 “Zaślepieni”, reż. Carlos López Estrada, 95’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Muzeum Kinematografii
22:00 Afterparty na Labirynt Festiwal

20 października (niedziela) 2019 r.

9:00 Akcja obraz: “Ja teraz kłamię”, reż. Paweł Borowski, 107’, gość: Arkadiusz Tomiak, Case Study z twórcami, Kino Szkoły Filmowej
9:15 “One Step Behind the Seraphim”, reż. Daniel Sandu, 150’, Krytyczne Premiery, film bez polskiej dystrybucji kinowej, Kino Z1, Szkoła Filmowa
9:15 “Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”, reż. Radu Jude, 140’, Głos Krytyków, Muzeum Kinematografii
9:45 “Switching. An Interactive Movie”, reż. Morten Schjødt, 90’, Kino Interaktywne, film bez polskiej dystrybucji kinowej, prelekcja przed filmem: Miłosz Stelmach, Kino Z2, Szkoła Filmowa
12:00 “NIMIC”, reż. Yorgos Lanthimos, 12’, “Third Kind”, reż. Yorgos Zois, 32’, “Sarah Plays a Werewolf”, reż. Katharina Wyss, 86’, Krytyczne Premiery, polska premiera, Kino Z1, Szkoła Filmowa
12:00 “Niewidoczne życie sióstr Gusamo”, reż. Karim Aïnouz, 145’, Krytyczne Premiery, pokaz przedpremierowy, Kino Z2, Szkoła Filmowa
12:00 Konkurs Etiud i Animacji, blok I i II, 230’, Cinema Paradiso w Hotelu PURO
12:00 Spacer: “Śladem Łodzi filmowej”, prowadzenie: Wenancjusz Szuster, start przed Grand Hotelem, ul. Piotrkowska 72
12:30 Warsztaty: Vlogi, blogi i podcasty. Warsztaty krytycznofilmowe, prowadzący: Marcin Radomski, Bolesław Racięski, Michał Lesiak, Marta Chylińska, Mateusz Żebrowski, Muzeum Kinematografii (obowiązują zapisy)
15:00 Must See! Power speeche branży filmowej, o najlepszych projektach w fazie produkcji, 120’, Kino Z2, Szkoła Filmowa
16:30 Akcja montaż: “Wilkołak”, reż. Adrian Panek, 88’, gość: Jarosław Kamiński, Case study z twórcami, Kino Szkoły Filmowej
17:15 “Skate Kitchen”, reż. Crystal Moselle, 106’, Coming of Age, film bez polskiej dystrybucji kinowej, prelekcja przed filmem: Patrycja Mucha,Kino Z1, Szkoła Filmowa
17:15 “Ryzykant (Bob le flambeur)”, reż. Jean-Pierre Melville, 98’, Klasyka Krytyka: Jean-Pierre Melville, prelekcja przed filmem: Sebastian Smoliński, Kino Z2, Szkoła Filmowa
17:15 „Halka”, reż. Konstanty Meglicki, 88′, pokazy specjalne, Muzeum Kinematografii
19:30 Zamknięcie Festiwalu: “Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reż. Maciej Pieprzyca, 119’ + Q&A, Kino Z1, Szkoła Filmowa 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ulotka_pokazy_druk-1
TheOneMinutes – 8. Festiwal i Form Jednominutowych 2013
Kontrowersyjne i doceniane – znamy większość tytułów, które zobaczymy na 12. Festiwalu Kamera Akcja
Klatki_z_filmu_Alexandra_Klugea
Kino ms dla wytrwałych w ms2

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*