piątek, 25 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Sztuka Malarstwo - Grafika W wolnej chwili w Galerii Re:Medium (foto)

W wolnej chwili w Galerii Re:Medium (foto)

IMG_8275Do 10 czerwca w Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę ilustracji Katarzyny Boguckiej pt. W wolnej chwili. Prawdziwą gratką dla widza są „wyciągnięte z szuflady” (nie były dotychczas prezentowane publicznie), robione w chwilach wolnych od za wodowych zleceń „wycinanki” – oryginalne, humorystyczne, nasycone kolorami, przedstawiające swobodne postacie, ujęte w niebanalne scenki, obfitujące w zabawne zdarzenia, niezwykłe historie, rozmaite „hece”.

Bogucka czerpie inspiracje zarówno z przeszłości, ze swojego dzieciństwa, jak i z otaczającej rzeczywistości. W projektach stara się ująć wszystko to, co jest jej bliskie – znajome miejsca, przedmioty, ludzi, budując na ich podstawie bohaterów swoich prac, bardzo wyrazistych i pobudzających wyobraźnię. Humor jest podstawą jej pracy jako ilustratorki. Można odnieść wrażenie, że sama również doskonale się bawi. Tę radość przekazuje w swoich działaniach, to co tworzy, jest zabawne, radosne, pogodne, filuterne, a trzeba zauważyć, że poczucie humoru w ilustracjach dla najmłodszych to rzecz wcale nie błaha, można powiedzieć, że wręcz arcypoważna, bo to właśnie obraz jest dla nich atrakcyjniejszym środkiem wyrazu niż tekst.

Katarzynę Bogucką nie sposób pomylić z żadnym innym twórcą jej pokolenia. Odrębność ta nie kryje się jednak w artystycznych zabiegach, ani w wyborze techniki, lecz w jej osobowości otwartej na akceptowanie czegoś nowego, nieznanego, co znajduje wyraz w twórczości – czytelnej, a zarazem niejednoznacznej w odbiorze. Wszystko co robi – projektuje, rysuje, wycina, bierze się z twórczej orientacji, z której wynika wrażliwość na otaczającą rzeczywistość, a źródłem kreacji jest niezwykła wyobraźnia. Dowcip i spora dawka fantazji stanowią istotny czynnik, który wpływa na jej postawę artystyczną, decyduje o formie i sensie prac, które dzięki tym cechom nabywają swoistej lekkości. Katarzyna Bogucka bawi się słowem, skojarzeniami z przeszłością, nawiązuje do czasów PRL, nie pomija też obecnej rzeczywistości - fragmenty tekstu do folderu Adriana Michalska.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież