piątek, 25 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Sztuka Malarstwo - Grafika Anna Kaznodziej - Ryszardy w Łódzkim Domu Kultury (foto)

Anna Kaznodziej - Ryszardy w Łódzkim Domu Kultury (foto)

IMG_8295Od 9 maja w Galerii Nowej Łódzkiego Domu Kultury można oglądać wystawę prac malarskich Anny Kaznodziej pt. Ryszardy. To cykl grafik na pierwszy rzut oka budzący skojarzenia z kaligrafią japońską. Po bliższym obejrzeniu wyraźna staje się jednak inspiracja testem plam atramentowych stworzonym w 1921 roku przez szwajcarskiego psychoanalityka Hermana Rorschacha.

Badanie to ma na celu poznanie osobowości pacjenta oraz jego zaburzeń psychicznych. Test składa się z 10 tablic z plamami atramentowymi w różnych kolorach. Badany ma za zadanie opowiedzieć, co według niego te plamy przedstawiają. Dzięki temu można ustalić m.in. jak człowiek radzi sobie z nowymi sytuacjami, zadaniami, uczuciami lub jak wyglądają jego relacje z ludźmi.

Ryszardy nie narzucają żadnej interpretacji. Mają za zadanie jedynie, za pomocą wspomnianych środków formalnych, wywołać określone wrażenie. Celem autorki nie jest badanie odbiorcy, a jedynie zachęcenie go do autorefleksji. W którą stronę pobiegną myśli widza? Czy będzie to ciąg niepokojących skojarzeń, czy wręcz przeciwnie – to zależy od indywidualnego doświadczenia patrzącego.

Anna Kaznodziej – z wykształcenia antropolog kultury i grafik. Na co dzień członkini Łódzkiej Grupy Kreatywnej, w ramach której uczy m.in. tkactwa tradycyjnego. W swoich pracach obleka zainteresowania z dziedziny antropologii kulturowej w różne formy sztuki (plakat, fotografia, malarstwo, instalacje). Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych (Łódź, Warszawa, Tomaszów).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież