środa, 23 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Sztuka Aktualności Katarzyna Bogucka - W wolnej chwili w Galerii Re:Medium

Katarzyna Bogucka - W wolnej chwili w Galerii Re:Medium

boguckaOd 10 maja do 10 czerwca w Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę ilustracji Katarzyny Boguckiej pt. W wolnej chwili. Jej kuratorką jest Adriana Michalska. Wernisaż - 10 maja, godz. 18.

Wystawa w Galerii Re:Medium jest okazją do zapoznania się z twórczością Katarzyny Boguckiej w nieco mniej znanej odsłonie. Prawdziwą gratką są „wyciągnięte z szuflady”( nie były dotychczas prezentowane publicznie), robione w chwilach wolnych od za wodowych zleceń „wycinanki” – oryginalne, humorystyczne, nasycone kolorami, przedstawiające swobodne postacie, ujęte w niebanalne scenki, obfitujące w zabawne zdarzenia, niezwykłe historie, rozmaite „hece”. Bogucka czerpie inspiracje zarówno z przeszłości, ze swojego dzieciństwa, jak i z otaczającej rzeczywistości. W projektach stara się ująć wszystko to, co jest jej bliskie – znajome miejsca, przedmioty, ludzi, budując na ich podstawie bohaterów swoich prac, bardzo wyrazistych i pobudzających wyobraźnię. Na ekspozycji można także zobaczyć plakaty, między innymi: Prywatka, Miłego dnia, Dobrej Nocy, Muza, Relax, Dobranoc, Dzień dobry, Balety, Czytaj, Dobry wieczór, Akrobatka, Smile, Tu się czyta, czy Damka ( formaty plakatów to 50 x 40, 50 x 70 cm).

„Coś ty zrobił dla planu?” – parafrazując to hasło można powiedzieć: Coś ty zrobił dla plakatu? Odpowiedź można znaleźć na wystawie, oglądając autorskie prace Katarzyny Boguckiej. Wykonane przez nią plakaty wyróżniają się mocnym kolorem, różnorodnością wyobrażeń i refleksji, wyrazistym przekazem myśli i koncepcji. Przykuwają uwagę swoimi „radami nie od parady”, trafnymi interpretacjami spostrzeżeń i sytuacji z codziennego życia, ogromnym ładunkiem humoru, urzekają oryginalnością form graficznych. Warto, by każdy, kto myśli, że obecnie mem przejął funkcję zabawnego, trafnego komentarza rzeczywistości, którą niegdyś pełnił plakat, obejrzał znakomite prace prezentowane na wystawie. Głównym ich wyróżnikiem jest styl wynikający z pomysłowości autorki, dzięki czemu budzą ciekawość i przykuwają uwagę, są dowodem na to, że plakat, rozumiany nie tylko jako nośnik komunikatu, ale i dzieło sztuki ulicznej, nie został zepchnięty na margines.
 
Humor jest podstawą jej pracy jako ilustratorki. Można odnieść wrażenie, że sama również doskonale się bawi. Tę radość przekazuje w swoich działaniach, to co tworzy, jest zabawne, radosne, pogodne, filuterne, a trzeba zauważyć, że poczucie humoru w ilustracjach dla najmłodszych to rzecz wcale nie błaha, można powiedzieć, że wręcz arcypoważna, bo to właśnie obraz jest dla nich atrakcyjniejszym środkiem wyrazu niż tekst.
 
Katarzynę Bogucką nie sposób pomylić z żadnym innym twórcą jej pokolenia. Odrębność ta nie kryje się jednak w artystycznych zabiegach, ani w wyborze techniki, lecz w jej osobowości otwartej na akceptowanie czegoś nowego, nieznanego, co znajduje wyraz w twórczości – czytelnej, a zarazem niejednoznacznej w odbiorze. Wszystko co robi – projektuje, rysuje, wycina, bierze się z twórczej orientacji, z której wynika wrażliwość na otaczającą rzeczywistość, a źródłem kreacji jest niezwykła wyobraźnia. Dowcip i spora dawka fantazji stanowią istotny czynnik, który wpływa na jej postawę artystyczną, decyduje o formie i sensie prac, które dzięki tym cechom nabywają swoistej lekkości. Katarzyna Bogucka bawi się słowem, skojarzeniami z przeszłością, nawiązuje do czasów PRL, nie pomija też obecnej rzeczywistości - fragmenty tekstu do folderu Adriana Michalska.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież