piątek, 20 kwietnia 2018

Ostatnia aktualizacja:01:23:43 PM GMT

Lokalizacja: Muzyka Aktualności muzyczne Kapital & Richard Phinas w Fabryce Sztuki (foto)

Kapital & Richard Phinas w Fabryce Sztuki (foto)

IMG_5775W czwartek, 12 kwietnia o godz. 20 w Fabryce Sztuki rozpocznie się koncert Kapital & Richard Pinhas. Muzycy promowali swój wspólny krążek pt. zatytułowany "Flux", który pojawił się z początkiem marca nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic.

RICHARD PINHAS (ur. 1951) to bez wątpienia żywa legenda francuskiego undergroundu i jeden z ojców chrzestnych muzyki ambient. Gitarzysta, improwizujący kompozytor, spec od syntezatorów modularnych, doktor filozofii i niepoprawny politycznie nonkonformista; współpracownik myśliciela Gillesa Deleuze’a, którego niepokorne idee przyoblekał w muzyczne kształty; a także pisarzy fantastów – Normana Spinrada czy Maurice’a Danteca; znajomy nieokrzesanego literackiego geniusza – Philipa K. Dicka. Założona przezeń u zarania lat 70. formacja HELDON pozostawała przez lata jednym z najbardziej istotnych punktów odniesienia dla muzyków eksperymentujących z elektroniką, zaś jej albumy wyznaczyły kanon muzyki psychodelicznej, zakorzenionej tyleż w dokonaniach Eno i Frippa, co i w eksperymentach amerykańskiej minimal music i poszukującej muzyki rockowej. Kontynuując karierę solową, Pinhas współpracował twórczo z ikonami europejskiej i światowej awangardy, by wspomnieć tylko osobowościach tej miary co Pascal Comelade, Merzbow, Oren Ambarchi czy Tatsuya Yoshida. W ostatnich latach regularnie koncertuje w Europie, Ameryce i Japonii.

Kapital & Richard Phinas

KAPITAL to duet: Rafał Iwański - m.in. HATI, X-Navi:Et, Alameda 5 i Kuba Ziołek - m.in. Stara Rzeka, T'ien Lai, Alameda 5, Alameda Duo. Pierwotnie było to spotkanie dwóch artystów na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach i zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Ziołek i Iwański pierwszy raz ze sobą współpracowali w ramach grupy Innercity Ensemble, istniejącej od 2011 r. Duet KAPITAL został powołany do życia w kwietniu 2013 r., w sierpniu nagrali w Borach Tucholskich materiał na pierwszy album, wydany przez wydawnictwo Bocian Records na CD (2014) i na kasecie przez Sangoplasmo Records (z dwoma remiksami autorstwa Michała Kupicza). Drugi album "Chaos to Chaos" ukazał się wiosną 2015 na CD w Instant Classic, zbierając szereg świetnych recenzji. Duet zagrał wiele koncertów w klubach w Polsce i występował na festiwalach, m.in.: LDZ Festival w Łodzi (2013), Green Zoo Festival w Krakowie (2013), Unsound Festival w Nowym Jorku (2014), Ambient Festiwal w Gorlicach (2014), Insomnia Festival w Tromsø (2014), Unsound Festival w Krakowie (2014 - specjalny koncert z Richardem Pinhasem), Trans/Wizje w Warszawie (2015), Dni Muzyki Nowej w Gdańsku (2015).

Zobacz także:

- Jachna, Mazurkiewicz, Buhl w Art_Inkubatorze (foto)

- Kapital w Art_Inkubatorze (foto)

- Kapital, Stara rzeka i X-Navi:ET w DOMu (foto)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież