piątek, 23 marca 2018

Ostatnia aktualizacja:10:36:22 AM GMT

Lokalizacja: Miasto Aktualności Powstaje Lapidarium Detalu Architektonicznego

Powstaje Lapidarium Detalu Architektonicznego

lapid2W zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 19 powstaje Lapidarium Detalu Architektonicznego. Obok powstaną nowe siedziby Miejskiego Konserwatora Zabytków, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

W kamienicy od strony al. Kościuszki na piętrach powstaną biura Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W parterze sala konferencyjna, w której będą organizowane spotkania i dyskusje poświęcone ważnym dla miasta sprawom, nie tylko tym z dziedziny urbanistyki i architektury.

Obok, w sali wystawienniczej stanie interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków. Z tej sali będzie się przechodziło do Lapidarium Detalu Architektonicznego, którego eksponatami będą autentyczne sztukaterie i ozdoby z rozebranych w przeszłości łódzkich budynków zarówno mieszkalnych, jak i pofabrycznych. Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całością kolekcji detali, które posiada miejski konserwator, powstanie obok w nowej oficynie. Dziedziniec nieruchomości zamieni się w pasaż i ogólnodostępny plac. Będzie można tu odpocząć, spotkać się ze znajomymi, czy poczytać książkę. Elementami wystroju dziedzińca również będą detale architektoniczne.

Ostatnią częścią projektu jest zabytkowa willa od strony ul. Wólczańskiej, w której swoją siedzibę będzie miał zespół Miejskiego Konserwatora Zabytków.

lapid1

Generalnym wykonawcą jest firma Vik-Bud, która wcześniej m.in.: odnowiła zabytkowy dom Otto Gehliga przy ul. Tuwima 17 i pałac Karola Poznańskiego, czyli siedzibę Akademii Muzycznej oraz zrekonstruowała i adaptowała do nowej funkcji pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i wybuduj. Nieruchomość zostanie oddana do użytku za rok. Koszt inwestycji to 12,7 mln zł. Koncepcję zagospodarowania budynków i dziedzińca przygotowało biuro Nizio Design International.

Historia zabytkowych budynków

Około 1896 roku od strony ul. Wólczańskiej została wybudowana willa na zlecenie Zofii Hirszberg. Budynek został przebudowany w 1926 roku wg projektu Jerzego Mutza. Po wojnie neorenesansową willę przejęła policja.

Kamienica od strony al. Kościuszki została wybudowana w 1910 roku. Pierwotnie miała funkcję przemysłowo-handlową, dlatego jej wygląd odbiega od sąsiednich, mieszkalnych kamienic. W 1927 roku córki Zofii Hirszberg wydzierżawiły budynek Kasie Chorych. W 1949 roku stał się on siedzibą Wydziału Ewidencji Ludności, a następnie mieścił się w nim komisariat.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież