czwartek, 14 grudnia 2017

Ostatnia aktualizacja:08:59:31 PM GMT

Lokalizacja: Literatura Zapowiedzi literackie XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi

XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi

pulsliteraturyOd 23 listopada do 3 grudnia w naszym mieście organizowany będzie Puls Literatury, to jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, który organizowany jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Tegoroczna, jedenasta edycja odbędzie się w dniach 23 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Domu Literatury w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Klubie DOM, Ośrodku Kultury „Górna” oraz w Hali EXPO. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie laureatka Nagrody Nobla, Herta Müller. Z zagranicy przyjadą również Rumun Varujan Vosganian oraz Węgier – Katalin Ladik.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in.: Michał Witkowski, Olga Tokarczuk, Lidia Ostałowska, Cezary Łazarewicz, Monika Sznajderman, Marek Bieńczyk, Ewa Kuryluk, Agnieszka Taborska, Krzysztof Siwczyk, Jakub Kornhauser, Zbigniew Libera, Darek Foks, Leszek Engelking, Kacper Bartczak, Jerzy Jarniewicz, Maciej Melecki i Maria Cyranowicz.

Hasłem przewodnim festiwalu w tym roku jest „Nie/podległość Awangardy”. Nawiązuje ono do postaci Władysława Strzemińskiego i grupy „a.r” oraz artystów żydowskiego pochodzenia należących do ruchu Jung Jidysz. Oba te środowiska artystyczne poruszały kwestie tożsamości i religii, dążąc do wypracowania płaszczyzny wspólnoty i porozumienia w wielokulturowej Łodzi. Jednocześnie hasło przewodnie nawiązuje do ustanowienia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roku 2017 „Rokiem Awangardy”.

Łódź jako miasto nowoczesności od czasów rewolucji przemysłowej stanowi odrębny na ziemiach polskich byt urbanistyczny, o czym świadczy poprzemysłowy charakter i wielokulturowość miasta. To w Łodzi nawiązujące do nowoczesności awangardowe nurty sztuki czerpały inspiracje z szybkich przemian ekonomicznych i społecznych związanych z rozwojem kapitalizmu.

Celem Pulsu Literatury jest ukazanie związków między awangardą, nowoczesnością a tożsamością Łodzi w rozmaitych międzynarodowych kontekstach nie/podległości: artystycznej, politycznej czy ideologicznej. W programie tegorocznej edycji znajdą się panele związane z awangardą („Awangarda w Łodzi – Łódź w Awangardzie”, „Awangarda – Miasto – Kontrkultura”, „Awangarda kontra opresja”, „Reportażyści Dużego Formatu”, „Europa – Demokracja – Literatura”, „Kobiety awangardy”, „Emil Cioran. Poza systemem”, „Rumuńska awangarda poetycka”, „Etnografia surrealizmu. Surrealizm etnografii”, „Awangarda i dyktatura”), performance z udziałem łódzkich artystów, wystawy ukazujące związek poezji z awangardą oraz liczne koncerty (m.in. Tune, Komety, Harcsa/Keszeg/Markos/Benko/Pandi: Kassak z Węgier, Odpoczno, Pochwalone i Małe Instrumenty). Podczas festiwalu odbędą się także spotkania autorskie – również dla dzieci, cykl projekcji filmowych, finały ogólnopolskich konkursów literackich (m.in. im. Jacka Bierezina, Zbigniewa Dominiaka i W. Sułkowskiego) oraz warsztaty translatorskie anglo- i niemieckojęzyczne.

Tradycyjnie Festiwal zakończy się Galą Nagrody im. Juliana Tuwima w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.


Łódzka Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima
II etap - głosowanie społeczne

Faworytką / Faworytem Nagrody im. Juliana Tuwima zostanie osoba wybrana spśród siedmiorga wspaniałych pisarek i pisarzy, która otrzyma najwięcej głosów czytelniczek i czytelników.

Kochasz literaturę, głosuj na pisarkę lub pisarza, których czytasz i cenisz.

Jury w składzie Jarosław Mikołajewski (przewodniczący), Krystyna Pietrych, Magdalena Rabizo-Birek, Iwona Smolka, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Maciej Robert (sekretarz) nominowało do Nagrody im. Juliana Tuwima siedmioro twórców:

Józef Hen
Ewa Lipska
Piotr Matywiecki
Dorota Masłowska
Marcin Świetlicki
Olga Tokarczuk
Krzystof Varga
Sposób głosowania:

1. Na adres internetowy nagrodatuwima2017 @dom-literatury.pl należy wysłać email z nazwiskiem nominowanej/ego pisarki lub pisarza. Głos można oddać także stacjonarnie do urny w Domu Literatury w Łodzi.

2. Osoby oddające głos, które dodatkowo zamieszczą w emailu atrakcyjne i przekonująco uargumentowane uzasadnienie, biorą udział w konkursie, którego nagrodami są:
- wydawnictwa Domu Literatury w Łodzi;
- zaproszenie na Galę Nagrody im. Juliana Tuwima

3. Pod uzasadnieniem należy zamieścić swój numer telefonu.

Głosowanie społeczne trwa od dnia 15.11 do dnia 30.11.2017 r. Emaile przesłane po dniu 30.11.2017 nie będą uwzględniane w konkursie.

1.12.2017 r. Dom Literatury w Łodzi ogłosi Faworytkę lub Faworyta Nagrody czyli laureata publiczności;
3.12.2017 r. podczas Gali w Teatrze Nowym Jury Nagrody ogłosi nazwisko Laureata Nagrody i wręczy statuetke wraz z nagroda finansową oraz uhonoruje Faworyta Nagrody wyłonionego w głosowaniu społecznym.

Akceptacja warunków Regulaminu jest jednoznaczna z wyrażeniem zgody przez Uczestnika na przetwarzanie przed Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17 jego danych osobowych w celu i zakresie niezbędnym dla rejestracji i identyfikacji Uczestnika (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, Dz. U. 1997 nr 133, poz. 883 z późn. zm.).

Dom Literatury w Łodzi będzie przechowywać dane osobowe zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności zabezpieczy je przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania oraz ma prawo wnieść pisemne żądanie zaprzestania przetwarzania danych oraz wnieść sprzeciw wobec przetwarzania jego danych, w przypadkach wskazanych przez prawo.


PROGRAM XI FESTIWALU PULS LITERATURY
pod hasłem
NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY

23 listopada – czwartek

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
18:00-19:30 Christoph Ransmayr „Atlas lękliwego mężczyzny”; spotkanie z tłumaczami Jackiem St. Burasem i Małgorzatą Łukasiewicz – prowadzenie Zofia Zaleska
19:30-20:00 Promocja „Tygla Kultury” nr 2/2017 poświęconego literaturze austriackiej i szwajcarskiej – prowadzenie Maciej Robert
20:00-21:30 Christine Lavant „Zapiski z domu wariatów”; spotkanie z tłumaczką Małgorzatą Łukasiewicz – prowadzenie Maciej Robert

24 listopada – piątek

Muzeum Sztuki w Łodzi ul. Więckowskiego 36
18:00 Otwarcie wystawy „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design” – wydarzenie towarzyszące XI edycji Festiwalu Puls Literatury (wystawa czynna do lutego/marca 2018 r.)

INAUGURACJA FESTIWALU

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
19:30-20:00 Otwarcie wystawy poświęconej Kazimierzowi Malewiczowi „step by step printing Suprematyzm” zrealizowanej przez Muzeum Książki Artystycznej (wystawa czynna do 5.12.2017 r.)
20:00-21:00 Awangarda w Łodzi – Łódź w awangardzie; panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Szymaniak, Krzysztofa Dudka i Magdaleny Milewskiej – prowadzenie Beata Śniecikowska
21:30-22:30 Awangarda kontra opresja; spotkanie autorskie Zbigniewa Libery i Darka Foksa – prowadzenie Anna Kałuża
22:30 Filmy Zbigniewa Libery „Walser” i „Jak się tresuje dziewczynki”

25 listopada – sobota

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
10:00 Warsztaty translatorskie: jęz. niemiecki / jez. angielski – prowadzenie Sława Lisiecka / Maciej Świerkocki (warsztaty dla laureatów konkursów translatorskich)
16:00-17:00 Spotkanie z Magdaleną Drab, laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – prowadzenie Katarzyna Mańko i Wiktor Moraczewski
17:00-18:30 Awangarda – miasto – kontrkultura; panel dyskusyjny z udziałem Aleksandry Jach, Jerzego Jarniewicza i Macieja Świerkockiego – prowadzenie Magdalena Lachman
18:30-20:00 Reportażyści Dużego Formatu: wyobraźnia – fakty – awangarda?; panel dyskusyjny z udziałem Lidii Ostałowskiej, Cezarego Łazarewicza i Marcina Kołodziejczyka – prowadzenie Wojciech Górecki
20:00-22:00 Zahlada – koncert
22:00 After Party

26 listopada – niedziela

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
10:00 Warsztaty translatorskie: jęz. niemiecki / jez. angielski – prowadzenie: Sława Lisiecka / Maciej Świerkocki (warsztaty dla laureatów konkursów translatorskich)

VII Salon Ciekawej Książki Hala EXPO-ŁÓDŹ, Aleja Politechniki 4
12:00-13:00 Monika Sznajderman „Fałszerze pieprzu” – prowadzenie Mikołaj Mirowski
13:00-14:00 Katarzyna Wężyk „Kanada” – prowadzenie Agnieszka Cytacka
14:00-15:00 Marcin Wójcik „Celibat” – prowadzenie Anna Jurek
15:00-16:00 Andrzej Pągowski „Być jak Pągowski” – prowadzenie Krzysztof Dudek
16:00-18:00 EUROPA – DEMOKRACJA – LITERATURA; panel mistrzowski z udziałem Herty Müller (laureatka Nagrody Nobla) i Olgi Tokarczuk – prowadzenie Angelika Kuźniak

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
18:00-19:00 Rozstrzygnięcie konkursu translatorskiego z literatur niemieckojęzycznych i konkursu translatorskiego z literatur anglojęzycznych im. Zbigniewa Batki z udziałem m.in. Sławy Lisieckiej i Macieja Świerkockiego
19:00-20:00 Kobiety awangardy; panel dyskusyjny z udziałem Ewy Kuryluk, Agnieszki Taborskiej i Anki Leśniak – prowadzenie Marta Zdanowska
20:00-20:30 Performance Oli Kozioł „Kobiety awangardy”
21:00 Komety – koncert
22:00 After Party

27 listopada – poniedziałek

Puls Literatury dla dzieci
Szkoła Podstawowa nr 29 im. Jana Kochanowskiego, ul. Przędzalniana 70
12:00- 13:00 Spotkanie z Zuzanną Orlińską we współpracy z Wydawnictwem Literatura w ramach VIII Ogólnołódzkiego Konkursu Kaligraficzno-Krasomówczego organizowanego przez Szkołę Podstawowa nr 29

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
12:00-13:30 Tematyczny Turniej Recytatorski
18:00-19:00 Michał Witkowski/Adam Hajzer – performance literacko-muzyczny
19:00-19:30 Rozstrzygnięcie konkursu na małą formę komiksową i otwarcie wystawy Conrad – Komiks w ramach obchodów Roku Josepha Conrada 2017
19:30-20:30 Frederico Garcia Lorca „Gips i jaśmin”; spotkanie z tłumaczem Leszkiem Engelkingiem – prowadzenie Łukasz Urbaniak z Wydawnictwa Officyna
20:30-22:00 Filmy Wojciecha Bruszewskiego „Klaskacz”, „Bezdech”, „Yyaa”, „Przekaz tekstu ruchem drzwi”, „Sonet”. Pokaz slajdów. Konkurs z nagrodami
22:00 After Party

28 listopada – wtorek

DZIEŃ RUMUŃSKI

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
17:00-18:00 Wiedz, że coś się dzieje! – Nowa Fala Rumuńskiej Animacji; słowo wstępne Piotr Kardas
18:00-19:30 Emil Cioran / poza system; panel dyskusyjny z udziałem Krzysztofa Matuszewskiego, Marka Bieńczyka i Krzyszofa Siwczyka – prowadzenie Zuzanna Markiewicz
19:30-20:30 Spotkanie autorskie z Varujanem Vosganianem laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus – prowadzenie Justyna Sobolewska (tłumaczenie z angielskiego Aleksandra Kumycz-Ochęcka)
20:30-21:00 Rumuńska awangarda poetycka; rozmawiają: Jakub Kornhauser i Maciej Melecki
21:00-22:00 Tune – koncert

29 listopada – środa

DZIEŃ WĘGIERSKI

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
17:00-17:30 Wernisaż wystawy „Węgierska materia” – fotografie Andrása Nagya; teksty Gábora Németha
17:30-18:00 Katalin Ladik – performance; słowo wstępne Daniel Muzyczuk z Muzeum Sztuki w Łodzi
18:00-19:30 Fenomen prozy Pétera Esterházego, Pétera Nádasa i László Krasznahorkaiego; panel dyskusyjny z udziałem Elżbiety Sobolewskiej, Anny Góreckiej i Ireny Makarewicz – prowadzenie Maciej Robert
19:30 – 20:30 Harcsa/Keszég/Márkos/Benkő//Pándi: Kassák – koncert

Klub DOM, OFF Piotrkowska
22:00 Całonocna projekcja filmu „Szatańskie tango” (Sátántangó), scenariusz i reżyseria Béla Tarr

30 listopada – czwartek

Puls Literatury dla dzieci
Ośrodek Kultury Górna ul. Siedlecka 1
12:00-13:30 Warsztaty literackich form awangardowych dla dzieci – prowadzenie Joanna Pomykalska

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
18:00-19:00 Łódź „Tygla Kultury”; prezentacja jubileuszowego nr 1/2017 – prowadzenie Andrzej Strąk
19:00-20:30 Etnografia Surrealizmu / Surrealizm Etnografii; panel dyskusyjny z udziałem Ewy Nowiny-Sroczyńskiej, Krzysztofa Piątkowskiego i Dariusza Czai – prowadzenie Przemysław Owczarek
20:30 Film Lecha Majewskiego „Onirica”

1 grudnia – piątek

Dzień Witolda Sułkowskiego i Zbigniewa Dominiaka

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17
17:00-17:30 Rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego
17:30-18:30 Spotkanie poetyckie z Kacprem Bartczakiem i jego książką „Pokarm suweren” oraz Maciejem Meleckim i jego książką „Gdzieniegdzie” – prowadzenie Przemysław Owczarek
18:30-19:00 Rozstrzygnięcie XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka
19:00-20:00 Spotkanie poetyckie z Marcinem Orlińskim i jego książka „Środki doraźne” oraz Sławomirem Płatkiem i jego książką „Stacja pomiarowa” – prowadzenie Rafał Gawin
20:00-20:30 Prezentacja poetycka: Krzysztof Kleszcz „Dźwiganie serca. Poemat dla Łodzi” – prowadzenie Przemysław Owczarek
20:30-21:00 Prezentacja jubileuszowego 25 nr Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”
21:00-22:00 Odpoczno – koncert poetycko muzyczny z udziałem łódzkich poetek i poetów
22:00 Jubileusz „Arterii”: 10 lat istnienia; prezentacja 25 nr pod hasłem „Inne”
23:00 After Party

2 grudnia – sobota

Dzień Jacka Bierezina

Dom Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17

16:00-17:00 Spotkanie poetyckie z Radosławem Wiśniewskim i jego książką „Dzienniki Zenona Kałuży” oraz Maciejem Topolskim i jego książką „Na koniec idą” – prowadzenie Rafał Gawin
17:00-18:00 Spotkanie poetyckie z Robertem Rybickim i jego książką „Dar meneli” oraz Konradem Górą i jego książką „Nie” – prowadzenie Maciej Topolski
18:00-19:00 Spotkanie poetyckie z Karolem Maliszewskim i jego książką „[małe zawsze]” oraz Grzegorzem Tomickim i jego książką „Być jak John Irving” – prowadzenie Rafał Gawin
19:00-19:45 Prezentacja nominowanych do Nagrody w XXIII Ogólnopolskim Konkursie im Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką – prowadzenie Rafał Gawin i Marcin Bałczewski
19:45-20:00 Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję
20:00-21:00 Turniej Jednego Wiersza „O czekan” Jacka Bierezina
21:00-22:00 Pochwalone – koncert
22:00-23:00 Spotkanie poetyckie z Agnieszką Wolny-Hamkało i jej książką „Panama smile”, Natalią Malek i jej książką „Kord” i Zofią Bałdygą i jej książką „Kto kupi tak małe kraje” – prowadzenie Joanna Pomykalska
23:00-00:00 Spotkanie poetyckie z Wojciechem Brzoską i jego książką „Jutro nic dla nas nie ma” oraz Markiem K.E. Baczewskim i jego książką „Wejdź do mnie”
00:00 Spotkanie z laureatami XXII OKP im. Jacka Bierezina: Katarzyną Michalczak i jej książką „Pamięć przyjęć” oraz Marcinem Mokrym i jego książką „czytanie. Pisma” – prowadzenie Rafał Gawin
1:00 Rozstrzygnięcie XXIII OKP im. Jacka Bierezina na Debiutancką Książkę Poetycką

3 grudnia – niedziela

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – Mała Sala, Zachodnia 93

16:00-17:30 Awangarda i dyktatura; panel z udziałem Joanny Siedleckiej, Agnieszki Mrozik i Andrzeja Szczerskiego – prowadzenie Mikołaj Mirowski
17:30-18:30 Multiprezentacja poetycka Marii Cyranowicz

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – Duża Sala, Więckowskiego 15

19:00-20:00 Gala Nagrody im. Juliana Tuwima
oprawa muzyczna gali – Agnieszka Greinert z piosenkami do tekstów Juliana Tuwima
20.00 Małe Instrumenty z projektem „Bruno Schulz” – koncert

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Wstęp na Galę Tuwima za zaproszeniami, dostępnymi w Domu Literatury w Łodzi

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież