czwartek, 24 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Literatura Zapowiedzi literackie Drzewo życia tom II - spotkanie z tłumaczką

Drzewo życia tom II - spotkanie z tłumaczką

SAM_135516 marca 2017 roku o 18.00 zapraszamy na wykład jidyszystki dr Joanny Lisek (Uniwersytet Wrocławski), tłumaczki dwóch tomów powieści "Drzewo życia" Chavy Rosenfarb na temat: Chava Rosenfarb na tle literatury jidysz pisanej przez kobiety.

Trzytomowa saga Chavy Rosenfarb pt. "Drzewo życia" (Der boim fun lebn) opowiada o Łodzi, a przede wszystkim o łódzkim getcie i jego mieszkańcach. Za tę poruszającą opowieść pisarka została wyróżniona wieloma nagrodami na całym świecie. Niedawno na polskim rynku ukazał się drugi tom dzieła, który obejmuje lata 1940-1942, gdy Niemcy utworzyli odrębną dzielnicę dla Żydów, a miasto otrzymało nazwę Litzmannstadt.

Zapraszamy na wykład Joanny Lisek, która przybliży postać Chavy Rosenfarb i jej twórczość oraz opowie o innych jidyszowych autorkach. Rosenfarb uważana za najwybitniejszą pisarkę języka jidysz, urodziła się w 1923 roku w Łodzi. Do getta trafiła jako siedemnastoletnia dziewczyna. W sierpniu 1944 roku wraz z całą rodziną została wywieziona do Auschwitz. Po wojnie zamieszkała w Belgii, a następnie wyemigrowała do Kanady. Powieść „Drzewo życia” wydała w języku jidysz w 1972 roku. Autorka trylogii zmarła w 2011 roku w Kanadzie.

Joanna Lisek – literaturoznawczyni, tłumaczka z języka jidysz, pracownik naukowy Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykłada literaturę i kulturę żydowską oraz język jidysz, współpracowała z Żydowskim Uniwersytetem Otwartym w Warszawie; od 2010 roku jest związana z Centrum Historii Miejskiej we Lwowie, gdzie w ramach letnich szkół uczy języka jidysz i prowadzi wykłady o kulturze żydowskiej. Zajmuje się głównie poezją żydowską i działalnością kobiet na gruncie świeckiej kultury jidysz. Autorka monografii „Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna” i redaktorka publikacji „Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz”. Obecnie we współpracy z Bellą Szwarcman-Czarnotą oraz Karoliną Szymaniak realizuje projekt badawczy pt. „Kobieca poezja jidysz od początku wieku do Zagłady”. Pozostaje także w Radzie Programowej Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu odbywającego się raz do roku.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupienia książki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież