czwartek, 24 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Literatura Zapowiedzi literackie Spotkanie z Grzegorzem Motyką i rozmowa o książce „Wołyń 43”

Spotkanie z Grzegorzem Motyką i rozmowa o książce „Wołyń 43”

wolyn43W czwartek, 9 marca o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie z Grzegorzem Motyką i rozmowa o książce „Wołyń 43”. Prowadzenie: Jacek Reginia-Zacharski.

Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki „Od rzezi wołyńskiej do akcji  Wisła” Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów.

Wołyń 43 to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków. Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii — podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Grzegorz Motyka – doktor habilitowany nauk historycznych specjalizujący się w tematyce ukraińskiej. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN.  Autor i współautor kilku książek m.in. „Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie w Polsce 1943-1948”, „Ukraińska partyzantka 1942-1960” (Nagroda Klio), „W kręgu Łun w Bieszczadach", ”Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła”, ”Na białych Polaków obława”. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych zamieszczanych m.in. w "Karcie", "Więzi", "Zeszytach Historycznych" , "Gazecie Wyborczej", "Rzeczypospolitej", "Polityce" ,"Newsweeku".

prof. Jacek Reginia-Zacharsk- politolog, specjalista w zakresie historii najnowszej. Jest adiunktem w Katedrze Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa WSiP UŁ . Pełni funkcję prodziekana d/s nauczania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież