Czwartek, 26 kwietnia 2018

Ostatnia aktualizacja:04:43:08 PM GMT

Lokalizacja: Kalendarz imprez Szczegóły - Magiczne święto wiosny z czarownicami

EMAIL Drukuj

Kalendarz imprez

Zdarzenie 

Tytuł:
Magiczne święto wiosny z czarownicami
Kiedy:
21.03.2017 - 21.03.2017 18.00
Gdzie:
Cafe Bar Poczekalnia - Łódź
Kategoria:
Spotkanie

Opis

Początek wiosny to jeden z najbardziej magicznych dni w roku. Przyroda odnawia się, a nam przybywa sił i chęci do życia. Święto wiosny symbolizuje budzenie się do życia ze snu zimowego, dlatego wielu ludzi czuje się, jakby się odrodzili po długim okresie zimy. Dlatego od wieków w dni między 21 i 25 marca obchodzono najważniejsze święta religijne i duchowe. M.in. wtedy zbierały się czarownice, aby świętować sabat Ostara. Pierwszy dzień wiosny to dobry czas, aby pożegnać to, co było niedobre w naszym życi i zrobić w swoim życiu miejsce na nowe. Sabat czarownic sprzyja ku temu, aby "wyczarować" sobie nowe jutro.

Kim jest współczesna czarownica? Czym jest wicca – współczesne czarownictwo? Do czego czarownicy miotła i kocioł? Co robią czarownice na sabatach? Gdzie dziś można spotkać czarownice?

Większości z nas czarownica kojarzy się ze starą wiedźmą z zakrzywionym nosem, w spiczastej czapce, machającą różdżką, wpatrującą się w szklaną kulę i rzucającą zły urok. Bywają widywane w blasku pełni księżyca latające na miotle na sabaty. Czytamy o nich także na kartach z XVI do XVII wieku, kiedy tysiące kobiet ginęło na stosach z piętnem oblubienicy szatana ściganych przez Inkwizycję.
Temat czarownic nieustannie podsyca wyobraźnię malarzy i pisarzy. Czarownictwo stało się popularnym motywem w filmach, serialach czy w bajkach dla dzieci. Choćby kilka tytułów: „Jaś i Małgosia”, „Królewna Śnieżka”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Mistrz i Małgorzata”, „Czarownice z Eastwick", „Opowieści z Narnii", „Czarnoksiężnik z krainy Oz", „Robin Hood” czy „Szkoła czarownic”.
Magią i czarami zajmowali się także mężczyźni. Kto nie słyszał o postaci Mistrza Twardowskiego czy Rumburaka? Od wielu lat nie maleje też popularność „Harrego Pottera”, „Władcy pierścieni” czy postaci z „Wiedźmina”.

Czarownice (i czarownicy) istnieją do dziś. Nie tylko w wyobraźni ich twórców, ale w realnym świecie, tuż obok nas. Nadal budzą fascynację, ale i przerażenie. Współczesna czarownica to osoba idąca własną ścieżką, myśląca logicznie, umiejąca wykorzystać moc swojej intuicji i emocje. Szukająca odpowiedzi na pytanie, jak rządzi się świat, co wpływa na podejmowanie przez nas decyzji, zapatrzona w naturę, zakochana w ludziach i lesie, celebrująca życie.

Po prezentacji oddamy się magicznym celebracjom i zaprosimy wiosnę do naszej codzienności.

O współczesnym czarownictwie opowie Mariusz Gosławski. W szkole średniej nazywano go czarodziejem. Zafascynowany magią i czarami, bywa na sabatach, a przy pomocy kart tarota pomaga innym rozwiązywać zawikłane życiowe sytuacje.

Cafe Bar Poczekalnia
ul. Więckowskiego 16, Łódź
21.03.2017 r. (wtorek), godz. 18.00-20.00

Wstęp wolny. (dobrowolne datki na cele organizacyjne)
Miotły parkujemy przed wejściem. Strach zostawcie za drzwiami.
Ilość miejsc ograniczona.

Miejsce

Miejsce:
Cafe Bar Poczekalnia
Ulica:
Więckowskiego 16
Miasto:
Łódź