niedziela, 20 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Film Recenzje filmów Kieł - recenzja

Kieł - recenzja

kielW polskich kinach pojawił się Kieł. Wyreżyserowany przez Giorgosa Lanthimosa obraz został nominowany do nagrody Oscara w kategorii najlepszy nieanglojęzyczny film roku 2010.

Przyznano mu także Nagrodę Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Wyróżnienia te są sygnałem dla widza, że europejska produkcja Kieł jest godna uwagi.

Grecka, z pozoru całkiem zwyczajna, szczęśliwa rodzina. Bohaterami filmu są dwie siostry, ich brat i rodzice. Mieszkają oni na obrzeżach miasta, z dala od zgiełku cywilizacyjnego. Olbrzymia, luksusowa posiadłość, zadbany ogród i basen stwarzają niemal rajskie warunki by cieszyć się życiem. Jednak wysoki mur, oddzielający ich teren od reszty świata stanowi nieprzekraczalną granicę między azylem a miejscem zbrodni. Dzieci wychowane w zamknięciu nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym.

Rodzice, by uchronić ich przed ingerencją "zepsutego" świata tworzą im własną, całkowicie wykreowaną rzeczywistość. W ramach niej tworzą nowy, zakłamany język, który pozbawiony jest wulgaryzmów, czy wyrazów nazywających ciało człowieka. Rodzice dbają o edukację dzieci puszczając im nagrania z dyktafonu. Na kasetach, z których uczą się dzieci przedstawione są podstawowe pojęcia z zakresu wszystkich dziedzin życia. Wszystko wydaje się być doskonale przemyślane i odpowiednio wyreżyserowane. Kiedy jednak do głosu dochodzą pierwotne pragnienia dzieci rodzice uciekają się do brutalnych metod, by je stłumić.

Film Giorgiosa Lanthimosa ukazuje chory system, stworzony przez ludzki umysł. Kreowanie zamkniętego, pozornie bezpiecznego świata wymyka się spod kontroli i niesie za sobą zgubne skutki. Grecka produkcja pełna jest naturalistycznych scen. Obok scen miłosnych znajdują się także brutalnie ukazane akty agresji. Akcja filmu toczy się właściwie tylko na terenie posiadłości rodzinnej, także uwaga widza skupiona jest maksymalnie na fabule. Jeśli o nią zaś chodzi, można uznać, że problematyka filmu jest silnie związana z naturą człowieka. Jego zapędami do tworzenia własnego, zaplanowanego ładu, a także chęcią posiadania władzy. Można też wspomnieć o ludzkich słabościach i pierwotnych pragnieniach, które często w filmie prowadzą do tragedii.

Przemoc, kłamstwo i kazirodztwo to zjawiska, które dominują w filmie. Jest jeszcze coś, na co warto oglądając zwrócić uwagę; jest to pojęcie godności ludzkiej. Jak zareaguje rodzina na pojawienie się w ogrodzie kota i co można dostać w zamian za fosforyzującą opaskę na włosy - wszystko wyjaśni się, kiedy wybierzecie się do kina. Musimy Was jednak uprzedzić. Wrażenia po obejrzeniu Kła zostają w widzu na długo po seansie. Jeżeli macie ochotę zmierzyć się z obrazem rodzinnej utopii, zapraszamy do kin.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież