Poniedziełak, 28 maja 2018

Ostatnia aktualizacja:08:07:34 AM GMT

Lokalizacja: Wydarzenia Szczegóły - Wystawa solarografii KN Analog i studentów FTIMS

EMAIL Drukuj

Wydarzenia

Zdarzenie 

Tytuł:
Wystawa solarografii KN Analog i studentów FTIMS
Kiedy:
24.04.2018 - 24.04.2018 14.00
Gdzie:
Biblioteka Politechniki Łódzkiej - Łódź
Kategoria:
Wystawa

Opis

Serdecznie zapraszamy na wystawę Koła Naukowego Analog i studentów FTIMS-u, gdzie zaprezentujemy efekty naszych fotograficznych działań. Opowiemy o fotografii otworkowej, solarografii i pokażemy jak wyglądają zdjęcia z camery obscury. Wszystko w ramach Światowego Dnia Fotografii Otworkowej.

CAMERA OBSCURA
Pierwowzór aparatu fotograficznego, inaczej nazywana ciemnią optyczną czy aparatem otworkowym. Jej początki sięgają czasów antycznej Hellady za sprawą Arystotelesa i Euklidesa. Po raz pierwszy naukowo opisał ciemnię optyczną arabski matematyk w XI wieku. W rysowaniu perspektywy pomagała Leonardo da Vinciemu, a Goethe ze swych podróży przywoził zdjęcia wykonane tą metodą.
Camera obscura to czarne od wewnątrz pudełko lub puszka, której jedna ścianka posiada mały otwór wielkości do 1 mm. Natomiast na ściance naprzeciw otworu, będącego obiektywem, znajduje się papier fotograficzny. Dzięki światłu padającemu przez otwór na papierze tworzy się zdjęcie.

SOLAROGRAFIA
Do tej techniki używa się aparatów otworkowych. Solarografia polega na naświetlaniu papieru fotograficznego przez wiele miesięcy, tak aby uzyskać widoczną ścieżkę wędrówki Słońca po niebie. Umieszczony w camerze obscurze papier fotograficzny ciemnieje, dając obraz negatywowy. Po wywołaniu i utrwaleniu w odpowiednich chemikaliach negatyw może być odwrócony na pozytyw za pomocą komputerowych programów graficznych.


Światowy Dzień Fotografii Otworkowej jest to międzynarodowa impreza zorganizowana w celu promowania sztuki fotografii otworkowej i solarografii. Co roku organizowany jest w ostatnią niedzielę kwietnia, a nasza wystaw jest jej częścią.
http://pinholeday.org/

Miejsce

Miejsce:
Biblioteka Politechniki Łódzkiej
Ulica:
Wólczańska 223 (budynek B22)
Miasto:
Łódź